Onlygames.pl | Serwis Konsolowy, recenzje gier, konsole | PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PSP, 3DS, DS, PS2, strona o konsolach

------------------------------------
Kanał OnlyGamespl na YouTube:

Zdjęć w galerii: 13936
Liczba wiadomości: 8370
Liczba artykułów: 1799
Poznań Game Arena 2016 & Warsaw Games Week 2016 - wideo-relacja z imprez | Przedstawiamy Wam wideo-relację z dwóch najważniejszych tegorocznych imprez growych. Sprawdźcie koniecznie.
Uncharted 4: Kres Złodzieja - recenzja [PS4] Murawany kandydat do tytułu "Gry Roku 2016"? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Castlevania: Symphony of the Night - Strefa Retro [PSone, Sega Saturn] Kiedyś niedoceniona, a po latach uznana za jedną z najlepszych produkcji 32-bitowej ery. Czy słusznie?
Nintendo Wii - poradnik kolekcjonera | W kolejnym "Poradniku kolekcjonera" gościmy Nintendo Wii. Kompletny poradnik opisujący Wam który model konsoli wybrać i jakimi akcesoriami warto się zainteresować.
PES 2017 - recenzja [PS4, Xbox One] Czy tegoroczna edycja Pro Evolution Soccer wróciła wreszcie w pełni na właściwe tory? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Game Boy Advance - poradnik kolekcjonera | Który model konsoli jest najlepszy? Jakich gier szukać? Na te i inne pytania dotyczące GBA odpowiadamy w kolejnym poradniku.
PlayStation 4 PRO - recenzja [PS4] Przed Wami szczegółowy test PS4 PRO - najnowszej konsoli Sony. Warto kupić? Czy warto przesiąść się ze starej PS4? I jak moc PS4 Pro przekłada się na gry?
PlayStation 4 PRO - unboxing | Rozpakowanie nowiutkiego zestawu z PS4 PRO (konsola debiutowała w naszym kraju 10 listopada). Zobaczcie jak prezentuje się sprzęt (wg Sony) dla "profesjonalnych" (?) graczy...
XCOM: Enemy Unknown - recenzja PlayStation 3Xbox 360PC

Nigdy nie byłem zwolennikiem strategii turowych, a raczej żadna nie przyciągnęła mnie na długie godziny. W moje ręce wpadł egzemplarz XCOM: Enemy Unknown – próby odświeżenia kultowej klasyki z lat 90-tych. W pierwowzór nie miałem okazji zagrać, więc fani serii mogą mnie już zlinczować.

 

O XCOM słów kilka.

XCOM to strategia turowa osadzona w świecie Sci-Fi, a naszym zadaniem jest obrona Ziemi przed inwazją z obcymi.  Jesteśmy dowódcą projektu XCOM, gdzie zakładamy główną bazę w wybranym przez nas miejscu, werbujemy żołnierzy, badamy najnowsze technologie i oczywiście zarządzamy naszą grupą uderzeniową podczas akcji – mamy więc dwie płaszczyzny rozgrywki: ekonomiczna i walka. Nie jest to ani kontynuacja czy reedycja HD starego tytułu lecz gra zrobiona według zamysłów twórców z założeniami pierwowzoru. Czy takie rozwiązanie wyszło na dobre grze?Klimat, klimat i jeszcze raz klimat!

Mocną stroną Enemy Unknown jest przede wszystkim klimat. Jeśli jesteście fanami motywów z inwazją obcych to poczujecie się jak w niebie, choć dla osób innej „wiary” również coś się znajdzie. Już na początku gra stawia na akcję, gdzie wysłano czterech najlepszych żołnierzy na rutynową misję, lecz przy kontakcie z obcymi wrócił tylko jeden. Czuć przede wszystkim ogrom możliwości obcych – nie jesteście w stanie uratować wszystkich, często dokonujecie wyborów do którego kraju polecieć i ratować kogo się da (a raczej, co nam bardziej się opłaca) – a reszta poszkodowanych sieje panikę i wycofuje się z projektu – a co za tym idzie – tracimy dofinansowanie. Jakby było tego mało, każdy nasz ruch wiąże się z konsekwencjami. Podczas walki, gdy zostawicie na otwartym polu żołnierza – momentalnie możecie go stracić, a mógł być to Wasz najlepszy żołnierz, o którego dbaliście od samego początku gry. Musicie również dbać o flotę. W każdym państwie, gdzie macie dozór satelitarny powinniście ją mieć, aby móc zestrzelić wrogie statki – choć nie zawsze może się to udać. Dużą zaletą gry jest też „losowość” (prócz wątku głównego) zadań. Nieważne ile razy byście grali, rozgrywka inaczej będzie się toczyła – więc po przejściu gry, spokojnie możecie wciągnąć się w nią jeszcze raz, bo fabuła jest drugorzędna w tego typu rozgrywce.

 Fire! – strzelamy do obcych!

Najważniejszym elementem jest oczywiście bezpośrednia walka. Jest to strategia turowa, więc każdemu żołnierzowi przypisano po dwa ruchy i maksymalnie jeden strzał (chyba, że dodatkowe umiejętności mówią coś innego). Gdy się poruszacie, kamerę macie z góry, lecz gdy przechodzicie w tryb strzelania, zmienia się ona na widok TPP. Kamera czasami potrafi wariować i uniemożliwia poruszanie się po danym obszarze – często spotykałem błędy w postaci migających obiektów, na które nie mogłem wejść. Strzelanie to największa bolączka tej gry, a raczej pole widzenia i sam lot pocisków. Często na kamerze widać jak trafiamy w cel, a gra ładnie pokazuje że spudłowaliśmy - albo jak obcy strzela w nas przez przeszkodę i trafia... Nieraz ten błąd może powodować ogromne ataki frustracji – tym bardziej, że czasem przez to ginie nasz kompan. Przed strzałem widnieje nam ładna statystyka szansy na trafienie – a z nią bywa różnie. Czasami stojąc niedaleko celu mamy mniejsze prawdopodobieństwo trafienia, niż do osoby z dalszej odległości z większą liczbą przeszkód. Zabijanie obcych daje wielką satysfakcję, a jako smaczek mamy króciutkie cutscenki pokazujące precyzję strzału i rozwalenie na cząsteczki elementarne obcego. Macie również możliwość przejęcia wroga do niewoli za pomocą miotacza łukowego, który powoduje ogłuszenie przeciwnika – a po przewiezieniu do bazy uzyskujecie rozmaite technologie i wiedzę.

Strona artykułu: [1]  [2]  [3]    
Dodaj komentarz
do tego artykułu
Komentarzy: 4
Twój kod:
(Przepisz w odpowiednie pole)
Nick*:
E-mail:
Kod*:
Treść*:
* - pola wymagane.
PS2 BUTCHER
piątek, 02 listopad 2012r.
Jak to 20 h ? To jakaś ściema :/ w stare ufo można było grać bez końca póki nie rozwaliło się ich bazy na Marsie.
Tr0tyl
piątek, 02 listopad 2012r.
Nie jest to reedycja - twórcy zrobili tą grę po swojemu :) [Spoiler START] Tutaj mamy za zadanie zniszczyć statek-matkę która znajduje się na Ziemi - po jej odkryciu zdolnościami psionicznymi [Spoiler STOP] Choć na dzisiejsze standardy i tak nie jest źle :)
Zibi
piątek, 02 listopad 2012r.
Jak dla mnie to gra dla garstki fanów. Ja zniecheciłem sie po około godzinie i jakos nie chce mi sie wracac;)
magic cube virtual l
środa, 06 listopad 2013r.
virtual keyboard celluon XCOM: Enemy Unknown - recenzja | Onlygames.pl magic cube virtual laser http://cube4you.com

UID: 3601
Okładka/art:
Tytuł:
XCOM: Enemy Unknown
Developer: 2K Games
Gatunek: Strategia turowa
Data wydania:
EUR: 09-10-12
USA: 09-10-12
JAP:
Poziom trudności:
Wysoki (4/5)
8.6/10
       

Strony zaprzyjaźnione

- ZOBACZ TUTAJ              
Kana³ RSS
Materiały zawarte w serwisie onlygames.pl są objęte prawem autorskim i nie mogą być w całości
lub we fragmentach kopiowane, powielane oraz rozprowadzanie bez zgody ich autorów!