Onlygames.pl | Serwis Konsolowy, recenzje gier, konsole | PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PSP, 3DS, DS, PS2, strona o konsolach

------------------------------------
Kanał OnlyGamespl na YouTube:

Zdjęć w galerii: 14033
Liczba wiadomości: 8393
Liczba artykułów: 1800
Poznań Game Arena 2016 & Warsaw Games Week 2016 - wideo-relacja z imprez | Przedstawiamy Wam wideo-relację z dwóch najważniejszych tegorocznych imprez growych. Sprawdźcie koniecznie.
Uncharted 4: Kres Złodzieja - recenzja [PS4] Murawany kandydat do tytułu "Gry Roku 2016"? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Castlevania: Symphony of the Night - Strefa Retro [PSone, Sega Saturn] Kiedyś niedoceniona, a po latach uznana za jedną z najlepszych produkcji 32-bitowej ery. Czy słusznie?
Nintendo Wii - poradnik kolekcjonera | W kolejnym "Poradniku kolekcjonera" gościmy Nintendo Wii. Kompletny poradnik opisujący Wam który model konsoli wybrać i jakimi akcesoriami warto się zainteresować.
PES 2017 - recenzja [PS4, Xbox One] Czy tegoroczna edycja Pro Evolution Soccer wróciła wreszcie w pełni na właściwe tory? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Game Boy Advance - poradnik kolekcjonera | Który model konsoli jest najlepszy? Jakich gier szukać? Na te i inne pytania dotyczące GBA odpowiadamy w kolejnym poradniku.
PlayStation 4 PRO - recenzja [PS4] Przed Wami szczegółowy test PS4 PRO - najnowszej konsoli Sony. Warto kupić? Czy warto przesiąść się ze starej PS4? I jak moc PS4 Pro przekłada się na gry?
PlayStation 4 PRO - unboxing | Rozpakowanie nowiutkiego zestawu z PS4 PRO (konsola debiutowała w naszym kraju 10 listopada). Zobaczcie jak prezentuje się sprzęt (wg Sony) dla "profesjonalnych" (?) graczy...
Jak oceniamy? - wyjaśnienie systemu ocen OnlyGames

Tabela ocen w naszych recenzjach składa się z kilku not cząstkowych (oryginalność, grafika, dźwięk, grywalność, żywotność) oraz jednej końcowej, która jest oczywiście najważniejsza. Postanowiliśmy przybliżyć Wam nasz system ocen, żebyście wiedzieli jak oceniamy.Wyjaśnienie ocen cząstkowych

Pierwszą składową jest oryginalność. Dzisiaj nikogo już nie dziwi, że najbardziej oczekiwane gry to w większości kolejne części znanych i uznanych produkcji, nie wnoszące zbyt wiele do gatunku - bazują na tym, co aktualnie jest popularne. O tytuły innowacyjne coraz trudniej, bo wydawcy wolą grać zachowawczo - trudno im się dziwić, skoro budżety na hity AAA są coraz większe. Nie da się jednak ukryć, że przez to innowacyjnych produkcji jest jak na lekarstwo. Dlatego też tak bardzo cenimy sobie oryginalność. Chcielibyśmy, aby nowe tytuły wnosiły coś od siebie, pokazywały nam nowości, których nie widzieliśmy w innych grach. Pod tym kątem oceniamy właśnie „oryginalność” danej pozycji – to znaczy sprawdzamy co nowego wnosi ona do gatunku. Im wyższa nota, tym bardziej innowacyjna produkcja. To ważny czynnik zwłaszcza dla tych najbardziej doświadczonych graczy, którzy szukają czegoś nowego, a nie powielania tego, co doskonale znane było już dziesięć lat temu. Nie powinniście się zatem dziwić, jeśli większość ocenianych przez nas produkcji otrzymuje dość niskie noty za oryginalność - takie to już realia rynku; coś zupełnie nowego pojawia się bardzo, bardzo rzadko.

Grafika i dźwięk - tu chyba sprawa jest prosta. Warto jednak zaznaczyć, że te dwie składowe wypełniane są przez nas pod kątem wszystkich gier na daną platformę. O co chodzi? Cóż, nawet najpiękniejszej produkcji na PlayStation 3 trudno startować do pozycji dedykowanych konsolom nowej generacji (PS4 / Xbox One). Porównujemy więc oprawę graficzną do wszystkich gier na daną platformę, a nie do wszystkich tytułów, jakie w ogóle istnieją. W związku z tym, aby dana gra dostała za grafikę "10", musi być jedną z najpiękniejszych na daną platformę. Podobnie z dźwiękiem.

Grywalność, czyli inaczej przyjemność płynąca z grania w daną pozycję. Jedna z najważniejszych ocen cząstkowych. Wielokrotnie zdarza się, że tytuł z marną oprawą audio/video wciąga nas na długie godziny - to jest właśnie wysoka grywalność, która nie pozwala oderwać się od ekranu.

Żywotność to kolejna istotna składowa. Co z tego, że gra ma wysoką grywalność, a co za tym idzie wciąga niczym ruchome piaski, skoro można ją ukończyć w 5 godzin i potem zbiera kurz na półce? Dobrze jeśli dana produkcja ma w miarę długi tryb dla jednego gracza, a przy tym ciekawy Multiplayer. Mile widziane są też różnego rodzaju sekrety poukrywane przez twórców, czy też nieliniowość w przypadku gier przygodowych. Pewne jest jedno - im dłużej gra jest w stanie utrzymać nas przed konsolą/komputerem, tym wyższą dostanie ocenę za żywotność.


Wyjaśnienie oceny końcowej

Na koniec najważniejsze, czyli omówienie oceny końcowej. Zdecydowaliśmy się na stosowanie punktacji cząstkowej, uznając, że będzie ona bardziej miarodajna. Po prostu wcześniej (gdy stosowaliśmy "pełne" noty) dwie gry, które dostawały np. "8/10" były sobie nierówne, a jednocześnie nie zasługiwały na obniżenie bądź podwyższenie oceny. Teraz więc jeśli np. jakieś wyścigi dostaną odpowiednio "8.0" i "8.5", każdy będzie wiedział, że trochę lepsza jest ta druga pozycja. Poniżej pełne wyjaśnienie.

 

1 – dno, gniot totalny. Nie dajemy wiary, że coś takiego zdołało pojawić się na rynku i ktoś to wydał. Nie dotykać kijem nawet z odległości kilku metrów. Dłuższe granie grozi chorobą psychiczną i nocnymi koszmarami. My leczenia opłacać nie będziemy...

2.0 - 2.9 – tragiczna pozycja, w której niemalże wszystko leży. Wzorowy przykład dla innych developerów pokazujący jak nie powinno się tworzyć gier. Nie brać nawet za darmo.

3.0 - 3.9 – tytuł z ogromną ilością błędów, które praktycznie uniemożliwiają granie. Nie radzimy za taką grę płacić, nawet symbolicznych kilku złotych.

4.0 - 4.9 – produkcja poniżej przeciętnej, w której najczęściej mechanizmy rozgrywki są niedopracowane. Nadawałaby się do kosza z przecenionymi tytułami za kilka groszy.

5.0 - 5.9 – przeciętniak, pozycja niczym nie wyróżniająca się z natłoku podobnych tytułów. Da się grać, ale jednak szkoda na nią czasu – na rynku jest przecież masa lepszych gier.

6.0 - 6.9 – nawet niezła produkcja, która wprawdzie nie może stawać w szranki z najlepszymi przedstawicielami gatunku, ale kogoś z pewnością zainteresuje. Grywalność jest w większości do przyjęcia - możecie dać szansę produkcji ocenionej na „szóstkę”.

7.0 - 7.9 – gry na „siódemkę” to już pozycje dobre i bardzo dobre. Są jak najbardziej godne uwagi – warto się nimi zainteresować zwłaszcza wtedy, gdy jesteście fanami danego gatunku.

8.0 - 8.9 – świetna, dopracowana produkcja, której zabrakło naprawdę niewiele aby sięgnąć po najwyższe laury. Można spokojnie kupować – na ogólnej jakości nie zawiedziecie się.

9.0 - 9.5 – Wspaniała gra, jeden z najlepszych przedstawicieli gatunku. Nieliczne błędy nie są w stanie przesłonić ogólnego obrazu. Produkcje ocenione na „dziewiątkę” można kupować praktycznie w ciemno.

9.6 - 9.9 – ocena zarezerwowana dla pozycji wybitnych, które albo posuwają cały gatunek do przodu albo bazują na znanych schematach, ale nic nie można im zarzucić. Gry tego typu to klasyki już w momencie swojej premiery, zapamiętamy je na lata. To wyznaczniki standardów, na których będą wzorować się twórcy kolejnych hitów. Bezsprzecznie obowiązkowy zakup dla każdego posiadacza sprzętu, na który taki tytuł został wydany. W skali dziesięciostopniowej (bez ocen cząstkowych), to byłaby „dycha”.

10 – absolutny ideał, do którego trudno o cokolwiek się przyczepić. Pozycja przełomowa, a jednocześnie bezbłędna w najważniejszych aspektach rozgrywki. Ocena-widmo, która prawdopodobnie nigdy nie zostanie przyznana.

 

Mamy nadzieję, że tak drobiazgowe wyjaśnienie stosowanego przez nas systemu uczyni go bardziej przejrzystym dla Was i łatwiej będzie Wam zrozumieć dlaczego dana pozycja otrzymała taką, a nie inną notę. [Ski]

  więcej recenzji

Interesują cię inne formy reklamy? Sprawdź TUTAJ.

Strony zaprzyjaźnione

- ZOBACZ TUTAJ              
Kana³ RSS
Materiały zawarte w serwisie onlygames.pl są objęte prawem autorskim i nie mogą być w całości
lub we fragmentach kopiowane, powielane oraz rozprowadzanie bez zgody ich autorów!