Onlygames.pl | Serwis Konsolowy, recenzje gier, konsole | PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PSP, 3DS, DS, PS2, strona o konsolach

------------------------------------
Kanał OnlyGamespl na YouTube:

Zdjęć w galerii: 13936
Liczba wiadomości: 8370
Liczba artykułów: 1799
Poznań Game Arena 2016 & Warsaw Games Week 2016 - wideo-relacja z imprez | Przedstawiamy Wam wideo-relację z dwóch najważniejszych tegorocznych imprez growych. Sprawdźcie koniecznie.
Uncharted 4: Kres Złodzieja - recenzja [PS4] Murawany kandydat do tytułu "Gry Roku 2016"? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Castlevania: Symphony of the Night - Strefa Retro [PSone, Sega Saturn] Kiedyś niedoceniona, a po latach uznana za jedną z najlepszych produkcji 32-bitowej ery. Czy słusznie?
Nintendo Wii - poradnik kolekcjonera | W kolejnym "Poradniku kolekcjonera" gościmy Nintendo Wii. Kompletny poradnik opisujący Wam który model konsoli wybrać i jakimi akcesoriami warto się zainteresować.
PES 2017 - recenzja [PS4, Xbox One] Czy tegoroczna edycja Pro Evolution Soccer wróciła wreszcie w pełni na właściwe tory? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Game Boy Advance - poradnik kolekcjonera | Który model konsoli jest najlepszy? Jakich gier szukać? Na te i inne pytania dotyczące GBA odpowiadamy w kolejnym poradniku.
PlayStation 4 PRO - recenzja [PS4] Przed Wami szczegółowy test PS4 PRO - najnowszej konsoli Sony. Warto kupić? Czy warto przesiąść się ze starej PS4? I jak moc PS4 Pro przekłada się na gry?
PlayStation 4 PRO - unboxing | Rozpakowanie nowiutkiego zestawu z PS4 PRO (konsola debiutowała w naszym kraju 10 listopada). Zobaczcie jak prezentuje się sprzęt (wg Sony) dla "profesjonalnych" (?) graczy...
Floating Cloud God Safes The Pilgrims In HD - recenzja PS Vita

Prawdą jest, że na PS Vita można znaleźć wiele naprawdę dobrych gier segmentu „indie”, ale równocześnie nie da się ukryć, że wiele tytułów to po prostu konwersje z innych platform. Floating Cloud God Safes The Pilgrims In HD to jeden z niewielu exclusive’ów, aczkolwiek trzeba jednocześnie podkreślić, iż to jedynie remake HD shootera znanego już z PSP.

Oryginał na PSP ukazał się w maju 2012 roku w sekcji Minis i wśród wielu gniotów zalewających ten segment na handheldzie Sony, wyróżnił się dobrą jakością. Dziwi jednak trochę fakt, że minął ledwie nieco ponad rok od premiery, a studio Dakko Dakko wypluło już remake w HD. Z drugiej strony, wersja na PSP cały czas jest przecież dostępna, a posiadacze PS Vita mają okazję sprawdzić tę niezłą strzelankę w lepszej jakości.

Na wstępie ustalmy jedno: jeśli macie już w swojej kolekcji wersję dedykowaną PSP, omawiany tutaj remake HD możecie sobie spokojnie odpuścić. Nieliczne nowości absolutnie nie uzasadniają ponownego zakupu. Twórcy usprawnili po prostu nieco oprawę graficzną, dodali obsługę Trofeów i dwóch gałek analogowych na PS Vita. Wprawdzie ten ostatni fakt wpływa także na grywalność, ale zmiana nie jest na tyle duża, aby ją jeszcze bardziej wyolbrzymiać. Domyślam się jednak, że sekcja Minis w PlayStation Store nie jest w naszym kraju zbyt popularna, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę założyć, że edycję dedykowaną PSP nie graliście, zatem muszę ten tytuł Wam krótko przedstawić.



Możecie się tu wcielić w rolę boga chmur (?), którego celem jest ochrona pielgrzymów przed demonami. Mali pielgrzymi maszerują u dołu ekranu, a wy latacie nad nimi i strzelacie do pojawiających się z prawej strony przeciwników, których celem jest wykoszenie waszych podopiecznych. Sterowanie jest proste i intuicyjne: lewą gałką latacie głównym bohaterem, a prawa odpowiedzialna jest za strzelanie w wybranym kierunku. Można jeszcze przy pomocy klawisza „R” posłać wiązkę skierowaną do dołu… i to w zasadzie tyle na temat systemu sterowania. Co ciekawe, nie można tu zginąć samemu – gra kończy się dopiero wówczas, gdy polegną wszyscy pielgrzymi. Łatwo więc wydedukować, że czasami warto swoją postacią zasłonić lecące pociski, choć z drugiej strony tracicie wówczas część swojej mocy.

Twórcy wymyślili swego rodzaju system ulepszania zdolności boga chmur. Otóż w miarę pokonywania kolejnych demonów, mali pielgrzymi wysyłają w kierunku głównego bohatera serduszka. Warto je łapać, bo wówczas wasza siła ognia rośnie – pociski mają większy zasięg, szybkość oraz moc. Jeśli z kolei oberwiecie od jakiegoś przeciwnika, tracicie na zdolnościach i kolekcjonowanie serc trzeba zacząć od początku.

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Teoretycznie gameplay jest więc prosty do bólu, ale mimo wszystko potrafi wciągnąć. Przyznaję się bez bicia, że pierwsze wrażenie nie było najlepsze – gra wydawała mi się nudna i kompletnie bez polotu. W miarę przechodzenia kolejnych plansz zaczęła jednak zyskiwać na swojej wartości. Poziom trudności wzrósł i trzeba było naprawdę się uwijać, aby przeprowadzić podopiecznych do wyjścia. Ewidentnie też należy brać pod uwagę, że Floating Cloud God Safes The Pilgrims In HD jest tytułem dla osób kochających masterować gry – samo przejście to dopiero rozgrzewka, ale spróbujcie zebrać wszystkie Trofea, a co za tym idzie nie stracić nawet jednego podopiecznego przez całą grę, a dopiero zobaczycie co oznacza prawdziwa walka do upadłego.

Oczywiście nie ma z kolei co przesadzać, że oto najnowszy tytuł od Dakko Dakko jest pozycją obok której nie można przejść obojętnie. Można. Pamiętajmy, że to gra z sekcji Minis, a co za tym idzie tania i niezbyt rozbudowana. Siedem podstawowych światów składających się z kilku poziomów i walki z bossem można przejść tak naprawdę w jakąś godzinę, może półtorej. Oprawa graficzna nie zachwyca, bo jest prosta do bólu i kompletnie nie wykorzystuje możliwości PS Vita. Choć ma swój styl i po części przypomina LocoRoco, to jednak nowego handhelda Sony stać zdecydowanie na więcej. To samo można napisać jeśli chodzi o dźwięk – w tle przygrywają niezłe, ale zbyt zapętlone kawałki, a efekty dźwiękowe są „tanie”. Widać po prostu, że autorzy nie dysponowali ogromnym budżetem.



Czy więc warto się tym tytułem zainteresować? To zależy. Nie powinniście oczekiwać cudownej oprawy i wielkiego rozbudowania – to nie ten adres. Z drugiej strony, gra kosztuje na PS Store 14 złotych, a więc niewiele. Mimo wszystko i tak poczekałbym jeszcze na jakąś promocję albo obniżkę ceny – takich małych gierek na komórkach jest od groma i w dodatku kosztują kilka groszy. Floating Cloud God Safes The Pilgrims In HD to przyjemna, mała produkcja, ale musicie mieć na uwadze jej niewielki rozmiar i ukierunkowanie na konkretny typ gameplayu (masterowanie poziomów). W przeciwnym razie zawiedziecie się, bo o ile tytuł od Dakko Dakko błyszczał w sekcji Minis, to w porównaniu z innymi grami dostępnymi w cyfrowej dystrybucji na PS Vita wypada bardzo skromnie. No, ale przecież jest względnie tani. Decyzja należy do Was.

Rafał „Baron Ski” Skierski

 


PLUSY:

  • Rozkręca się w miarę przechodzenia kolejnych poziomów;
  • Prosty schemat, a potrafi wciągnąć;
  • Nastawienie na konkretny typ rozgrywki (masterowanie wyników);
  • Walki z bossami;
  • Gra może trafić w gusta zarówno prawdziwych, jak i niedzielnych graczy.

MINUSY:

  • Oprawa a/v w ogóle nie wykorzystuje możliwości PS Vita;
  • Mało światów do przejścia;
  • Drobne problemy ze sterowaniem (dlaczego nie mogę zestrzelić demona latającego nade mną?);
  • Powtarzalny gameplay.
4
Oryginalność
To tylko staroszkolna strzelanina z kilkoma ciekawymi elementami.
5
Grafika
Prosta, choć ma swój styl. Nie wykorzystuje jednak możliwości konsoli.
5
Dźwięk
Zarówno dźwięk, jak i utwory muzyczne zalatują „taniością”. Cóż, gra nie miała wielkiego budżetu.
6
Grywalność
Gra rozkręca się z każdym kolejnym światem.
6
Źywotność
Da się ją przejść w półtorej godziny, ale wytrzymuje wielokrotne podejścia, a Trofea wymuszają masterowanie poziomów.
6
Ocena końcowa
Mała gierka dostępna za 14 złotych dla posiadaczy PS Vita. Potrafi przykuć do ekranu na kilka chwil, ale nie oczekujcie cudów – to tytuł wyjęty z sekcji Minis i minimalnie odświeżony.

Jak oceniamy? Wyjaśnienie naszego systemu ocen tutaj.

Strona artykułu: [1]        
Dodaj komentarz
do tego artykułu
Komentarzy: 0
Twój kod:
(Przepisz w odpowiednie pole)
Nick*:
E-mail:
Kod*:
Treść*:
* - pola wymagane.
Brak komentarzy

UID: 832
Okładka/art:
Tytuł:
Floating Cloud God Safes The Pilgrims In HD - recenzja
Developer: Dakko Dakko
Gatunek: strzelanina
Data wydania:
EUR: 07/08/2013
USA: -
JAP: -
Poziom trudności:
średni (3/5)
       

Strony zaprzyjaźnione

- ZOBACZ TUTAJ              
Kana³ RSS
Materiały zawarte w serwisie onlygames.pl są objęte prawem autorskim i nie mogą być w całości
lub we fragmentach kopiowane, powielane oraz rozprowadzanie bez zgody ich autorów!