Teraz jest 28 mar 2024, o 17:50


Piractwo

Dyskusje na tematy związane z grami video. Porozmawiajmy na temat gier używanych, pracy w branży, polskich magazynach o grach, czy growych zboczeniach.

Moderator: Martinex

  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Martinex

OGM Member

  • Posty: 228
  • Dołączył(a): 12 wrz 2007, o 23:22
  • Lokalizacja: Warszawa

Piractwo

Post11 mar 2011, o 11:17

Co rusz się mówi, że piractwo to wielkie zło. Co rusz jakaś firma ogłasza upadłość lub są zwolnienia w firmach. Ile to razy słyszeliśmy że coś nie ma prawa bytu przez piractwo (vide: Xbox Live w PL)?
Ile to razy nie pojawiła się kontynuacja dobrej gry, bo jej sprzedaż były nie zadowalająca i zwalano wszystko na piractwo?
No cóż firmy kombinują na koń pod górkę by ten proceder urkócić, ale średnie to daje efekty i bardziej legalom szkodzi niż piratom.

Ostatnio widzę też modę na porównywanie sprzedaży legalnej z wynikami pobrań na torrentach. Nie raz wychodzi, że dana gra lepiej schodzi na torrentach niż z sklepów pułek.

Tutaj mogę przyznać rację tych wszystkim wydawcom, oni ładują kasę w zamian dostają niewiele.

Ale nie mogę się zgodzić z tym, że piractwo to jest totalne zło.
A tym bardziej z tym, że to jest kradzież.
Ukraść to można samochód, wtedy oryginalny właściciel traci. W przypadku piractwa jest to tylko zaniżenie sprzedaży. Potencjalny gracz mógłby w życiu danej gry nie kupić. Ale pewnikiem też pewien procent osób piraci z biedy. Inny procent z tego, bo lubi.

Ja widzę taki plus piractwa, że w przypadku starszych platform nieraz dorwanie oryginalnej gry jest dość trudne. Dlatego jestem za tym, żeby piracenie retro gierek było legal. W tym przypadku wydawca danej gry i tak już nie zarobi. Bo potencjalnych nabywców jest niewiele, a Ci i tak zakupią używkę na jakiejś aukcji Internetowej.

Co myślicie o tym całym procederze piractwa?
Czy jest kradzieżą i złem wcielonym czy jednak jakieś zalety?
Offline
Avatar użytkownika

Nowy

aktywny

  • Posty: 52
  • Dołączył(a): 11 sie 2010, o 14:50

Re: Piractwo

Post11 mar 2011, o 21:28

Większość wydawców sami ładują się w te kłopoty zawyżając cenę gry do 150-200 zł. Bardzo ciekawy temat, powinieneś dodać ankietę.
BTW. Już wiem o co chodzi z tymi "pirackimi" klimatami w Risen 2:) Ahoj!

Edit: to jest kradzież, może mała, ale każda zbrodnia to zbrodnia.
Offline
Avatar użytkownika

Martinex

OGM Member

  • Posty: 228
  • Dołączył(a): 12 wrz 2007, o 23:22
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Piractwo

Post11 mar 2011, o 23:42

Rynek gier konsolowych od gier na PC się różni.
Producenci konsol często opylają konsole poniżej kosztów produkcji, ale odbijają sobie to na sprzedaży softu. Każda gra na konsolę musi zostać zaakceptowana przez producenta konsoli i w cenie gry na konsolę jest pewna działka dla producenta konsoli.

Stąd te wyższe ceny gier na konsole względem ich PeCetowych odpowiedników. Mam nadzieję, że niczego nie pomyliłem.

Nie mówię, że powinno być przyzwolenie na piractwo. Ale w przypadku starszych gier (NES,SNES, Amiga 500, Genesis) to było by dobre jednak.
Offline
Avatar użytkownika

Piotrek

guru

  • Posty: 531
  • Dołączył(a): 1 lis 2004, o 22:24

Re: Piractwo

Post12 mar 2011, o 00:02

Mylisz sie, na starych grach też można zarobić np. wypuszczając składanki staroci, wypuszczając je za grosze na XBox Live, PSN czy wiiware. Zobacz co sie dzieje na wiiware, tam starocie normalnie są sprzedawane za małą kase i ludzie to kupują. Oczywiście byłbym za tym żeby producenci sami sobie przyjmowali, że jeśli jakaś gra ma powiedzmy 20 lat na karku to udostępniamy ją za free. Nie moge sie jednak zgodzić z tym że powinno być przyzwolenie na okradanie twórców jeśli ci ostatni nie wyrazili na to zgody.

"Ukraść to można samochód, wtedy oryginalny właściciel traci. W przypadku piractwa jest to tylko zaniżenie sprzedaży. Potencjalny gracz mógłby w życiu danej gry nie kupić."

Głupie myślenie. Co z tego że mógłby gry nie kupić? Czy to pozwala mu okradać twórców? Nie stać cie to nie grasz i tyle. Dla chcącego nic trudnego, jak ktoś jest wielkim fanem gier to pójdzie dorobić i kupi sobie upatrzony tytuł. Ja widze usprawiedliwienie pośrednie dla piracenia tylko w jednym przypadku - na piracie gra ukazuje sie szybciej niż w sklepach wiec fan pogra na piracie bo już nie może się doczekać, natomiast potem i tak kupi oryginał - wtedy i wilk syty i manchester city:)
Offline
Avatar użytkownika

Martinex

OGM Member

  • Posty: 228
  • Dołączył(a): 12 wrz 2007, o 23:22
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Piractwo

Post12 mar 2011, o 00:32

Fakt, masz rację. Nie wziąłem pod uwagę wymienionych usług sieciowych gdzie z powodzeniem mogą producenci wydawać swoje starocie i kasować za to kasę. Kiedyś tego nie było.

Zwracam honor.
Offline
Avatar użytkownika

Piotrek

guru

  • Posty: 531
  • Dołączył(a): 1 lis 2004, o 22:24

Re: Piractwo

Post9 sty 2012, o 20:37

Wracając jeszcze do tematu... Ostatnio widzę znaczną poprawę pod kątem "piractwa", to znaczy chodzi mi o to że coraz mniej osób piraci. Z dziesięć lat temu piracił każdy jak leci i to na masową skalę. Teraz zrobiła się jakby moda na posiadanie oryginałów na półce i to jest fajne. Jeszcze tylko żeby producenci nam pomogli i wypuszczali swoje gry (zwłaszcza konsolowe) po zjadliwych cenach...
Offline
Avatar użytkownika

Martinex

OGM Member

  • Posty: 228
  • Dołączył(a): 12 wrz 2007, o 23:22
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Piractwo

Post10 sty 2012, o 01:58

Kiedyś posiadanie oryginała to był przypał. Piracenie było ok, zaś zakupowanie oryginałów dla rówieśników było frajerstwem. Jeszcze dawniej nabycie oryginała na konsolę nie było takie łatwe jak dziś, a na dodatek dostęp do Internetu mieli tylko wybrani i wcale nie była to łatwa opcja. Były kiedyś czasy, że konsole nie były dostępne w sprzedaży w PL (pomijając wszelkie odmiany pegasusa czy ruskie jajca).

Dzisiaj masz reklamy, sklepy pełne gier, polskie wersje gier czy różne spotkania z fanami poszczególnych produkcji. Tak jak ta ostatnia z Skyrim, gdzie mogłeś zgarnąć plakat i autograf aktorów na pudełku z grą:). Dzisiaj gry są też bardziej popularne. I teraz posiadanie oryginała staje się takim szpanem. Chwalenie się swoim dorobkiem, grami, konsolami czy w ogóle kącikiem do gier:).

Ale jedni i tak będą piracić. I nic tego nie zmieni. Taka mentalność. Co do samych cen gier, to też nie wiem czy można wiele zdziałać. Jak ceny będą za niskie, to ktoś będzie dopłacał. Jak ktoś będzie dopłacał to nie będzie się opłacać sprzedawać gier na rynku polskim. A tego chyba też nie chcemy.

Mi się wydaje, że ceny gier są zbliżone do ich cen na rynku UE. Z niewielką tam różnicą. Przykwas jest gdy będziemy porównywać zarobki. Inna sprawa jak zarabiasz 3 patyki na miesiąc, a inna sprawa jak masz 1 tys. i ledwie Ci starcza na opłaty..
Offline
Avatar użytkownika

tenen

bywalec

  • Posty: 49
  • Dołączył(a): 5 cze 2011, o 23:15
  • Lokalizacja: http://zpademwlapie.blog.pl/

Re: Piractwo

Post10 sty 2012, o 03:33

Dlatego ja najczęściej kupuję na promocjach, albo jak trafi się okazja(chyba, że na coś naprawdę czekam) ;) Głównie w dystrybucji cyfrowej(steam, origin etc.). Co prawda fajnie jest widzieć pudełko na półce, ale... no właśnie, nie zawsze portfel na to pozwala :( Inna sprawa, że na pc łatwo o obniżki, promocje czy po prostu dość niskie ceny.

BTW: Ceny w empiku, a ceny w dystrybucji cyfrowej jak na przykład Keye.pl - Empik>Keye. Niemal na każdym tytule w dystrybucji cyfrowej oszczędzasz 30% lub więcej. Jeśli, więc chodzi Ci tylko o grę to kupowanie klucza jest najlepszym rozwiązaniem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Martinex

OGM Member

  • Posty: 228
  • Dołączył(a): 12 wrz 2007, o 23:22
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Piractwo

Post10 sty 2012, o 14:42

Ja konsolomaniak:).

Gry na konsole są chyba po części droższe dlatego, że pewien procent idzie na producenta danej konsoli, bo ten chce zarobić/odrobić sobie koszt produkcji samej konsoli (na początku takie Sony czy MS dopłacają do każdej sprzedanej sztuki).
Offline
Avatar użytkownika

tenen

bywalec

  • Posty: 49
  • Dołączył(a): 5 cze 2011, o 23:15
  • Lokalizacja: http://zpademwlapie.blog.pl/

Re: Piractwo

Post10 sty 2012, o 17:24

No właśnie, zapomniałem wspomnieć, że na PC obecnie skala piractwa jest największa dlatego producenci starają się jakoś dotrzeć do klienta: gra wcale nie jest droga, więc po co mam piracić jak za np 50zł(albo i czasem mniej - Bulletstorm jak się dobrze poszuka i za 25zł można kupić) mogę mieć oryginał, który da mi możliwość grania w sieci oraz np da mi punkty w jakimś programie lojalnościowym.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

Martinex

OGM Member

  • Posty: 228
  • Dołączył(a): 12 wrz 2007, o 23:22
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Piractwo

Post10 sty 2012, o 19:16

Do gazet nawet dają te gry na PC
Offline
Avatar użytkownika

Piotrek

guru

  • Posty: 531
  • Dołączył(a): 1 lis 2004, o 22:24

Re: Piractwo

Post10 sty 2012, o 21:44

Też czekam na jakies promocje gier konsolowych bo to co jest w naszych sklepach to jest chore. Dlaczego półroczna gra na PC kosztuje np. 20zł a kilkuletnia gra np. na Xboxa 360 wisi po 100zł w największych sieciach typu MM, Euro, saturn i takie tam. Póki sklepy nie zaczną myśleć i polować na żółtodziobów którzy dadzą się nabrać na takie "okazje" to sprzedaż nie ruszy z kopyta.
Następna strona

Powrót do Tematy okołogrowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron