Teraz jest 29 mar 2024, o 12:04


Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Dyskusje na tematy związane z grami video. Porozmawiajmy na temat gier używanych, pracy w branży, polskich magazynach o grach, czy growych zboczeniach.

Moderator: Martinex

  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Avatar użytkownika

Martinex

OGM Member

  • Posty: 228
  • Dołączył(a): 12 wrz 2007, o 23:22
  • Lokalizacja: Warszawa

Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Post29 sie 2010, o 16:05

Ostatnio były pogłoski jako by PlayStation 4 miała mieć dystrybucję gier tylko w formie elektronicznej, a fizyczny nośnik (CD, DVD, BD i co tam jeszcze wymyślą) miał odejść w zapomnienie.

Co prawda PlayStation 4 będzie mieć jakiś nośnik fizyczny (PS miał CD, PS2 DVD, PS3 BD, ciekawe co dostaniemy z PS4:) ), ale trochę daje to do myślenia.

Która sposób dystrybucji softu uważacie za lepszy i dlaczego?

Ja osobiście jestem za nośnikiem fizycznym, chociaż z tego pwodu, że po śmierci konsoli z miejsca zostanie odłączona usługa hostująca te wszystkie gry i posiadacz konsoli będzie miał spory problem z nabywaniem następnych produkcji (chyba, że piractwo pomoże, ale to nieoficjalny sposób). Dzisiaj posiadacze PlayStation, Dreamcasta czy starszych platform muszą na gry polować na aukcjach Internetowych, w przypadku cyfrowej dystrybucji może się tu pojawić pewna trudność.
Offline
Avatar użytkownika

Piotrek

guru

  • Posty: 531
  • Dołączył(a): 1 lis 2004, o 22:24

Re: Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Post1 wrz 2010, o 14:09

Ja jestem za nośnikeim fizycznym zdecydowanie. Poza tym ilości danych na płytach są coraz większe - kto bedzie sciągał gry 50gb i wieksze? Moim zdaniem całkowite przejście na cyfrowe dane to bardzo odległa przyszłość, o ile w ogóle się to stanie.
Offline
Avatar użytkownika

Martinex

OGM Member

  • Posty: 228
  • Dołączył(a): 12 wrz 2007, o 23:22
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Post1 wrz 2010, o 19:46

Ale wiesz, prędkość połączenia z Internetem ciągle rośnie. Dzisiaj w Polsce standardem jest 2Mbit, za kilka lat będzie 10Mbit etc. Za granicą sytuacja z Internetem wygląda inaczej i tam ludzie nie mają w ogóle takie Internetu jaki my mamy (1Mbit, w TP jest nawet 512Kbit jeszcze:)). Microsoft czy Sony raczej nie będzie patrzeć na łącza Internetowe w Polsce. Za granicą w niektórych krajach w planach są projekty, które miały na celu udostępnić pewnej grupie zwykłych użytkowników (miasta) Internet o prędkości 100Mbit (a jednocześnie trąbią o piractwie i odcinaniu od sieci:P). Google czy Dialog odgrażają się netem z rzędu 1Gbit (chyba na całe miasto, w PL musieli sporo kasy zainwestować by to w ogóle osiągnęło taką predkość :P).

A wracając do tematu. Gdyby dostępna była tylko dystrybucja gier tylko poprzez Internet, to jako gracz musiałbyś mieć dostęp do Internetu, który jednak kosztuje. Czyli komputer też, bo mało kto zakłada Internet nie mając dostępu do PC. Pamiętam jak kiedyś tylko grałem na konsolach, a PC'ty (o Internecie nie wspominając) jakoś mnie nie kręciły.
Offline
Avatar użytkownika

Catter

aktywny

  • Posty: 66
  • Dołączył(a): 29 wrz 2007, o 10:08
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Post22 wrz 2014, o 08:20

Cyfrowa dystrybucja czy tego chcemy czy nie, wypiera tradycyjne nośniki. Ja jestem fanem posiadania gier na wirtualnej półce o nieograniczonej pojemności. Może dlatego ze mam małe mieszkanie a może tak po prostu wygodniej :)
Offline
Avatar użytkownika

Martinex

OGM Member

  • Posty: 228
  • Dołączył(a): 12 wrz 2007, o 23:22
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Post25 wrz 2014, o 08:22

Nadal preferuję wersje pudełkowe, bez żadnych DRM i tego typu ograniczeń. Najlepszym rozwiązaniem było by zrobienie podwójnych wersji. Czyli wersja pudełkowa dawała by licencję do pobrania cyfrowej edycji. W drugą stronę raczej się nie da.
Offline
Avatar użytkownika

philipo

aktywny

  • Posty: 52
  • Dołączył(a): 19 maja 2009, o 09:21
  • Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Post25 wrz 2014, o 14:28

Osobiście zawsze wolałem fizyczne nośniki i zresztą nadal tak jest. mimo wszystko jednak ostatnio zacząłem doceniać wygodę jaka niesie ze coba cyfrowa dystrybucja zwłaszcza jeśli chodzi o konsolki przenośne, gdzie nie chce mi się zabierać wraz z konsolą gier na nośnikach.
Obrazek

3DS FC: 4940 - 5601 - 5253
Offline
Avatar użytkownika

Catter

aktywny

  • Posty: 66
  • Dołączył(a): 29 wrz 2007, o 10:08
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Post26 wrz 2014, o 11:14

Dokładnie wygoda jest tym co mnie skłania do cyfrówek. Weźmy np. przeprowadzkę, a mialem ich niestety 8. Poza komputerem nic nie musiałem pakować.
Offline
Avatar użytkownika

Baron Ski

Site Admin

  • Posty: 538
  • Dołączył(a): 13 paź 2004, o 22:49
  • Lokalizacja: Płock

Re: Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Post5 paź 2014, o 22:42

philipo napisał(a):Osobiście zawsze wolałem fizyczne nośniki i zresztą nadal tak jest. mimo wszystko jednak ostatnio zacząłem doceniać wygodę jaka niesie ze coba cyfrowa dystrybucja zwłaszcza jeśli chodzi o konsolki przenośne, gdzie nie chce mi się zabierać wraz z konsolą gier na nośnikach.


Dokładnie, na handheldach to ma sens. Na PS Vita mam same cyfrówki (czasami nie z własnego wyboru ;) ), ale już konsole stacjonarne powinny dostawać gry w pudełkach. Jakoś nie bawi mnie ściąganie co chwilę 40gb danych, a przecież tyle ważą nowe produkcje na PS4/Xone. Poza tym kolekcja na półce świetnie wygląda, no ale to raczej wynurzenia graczy starej daty - wydaje mi się, że obecne młode pokolenie ma w dupie fizyczne nośniki. Steam przyzwyczaił wielu do wersji cyfrowych, a tak naprawdę po którejś tam zmianie regulaminu wychodzi na to, że gry na Steamie tak naprawdę wypożyczamy a nie kupujemy na własność. Co bedzie, jak kiedyś ta platforma padnie? Cóż, kasa wyrzucona w błoto. Nie chcę kreować teorii spiskowych, ale choćby dlatego wolę gry w pudełkach - nie jest powiedziane, że np. Sony jest firmą, która nie może upaść (ostatnio borykała się z poważnymi problemami finansowymi). Zapobiegliwie staram się każdą kupioną przez siebie grę trzymać na dysku konsoli :).
Offline
Avatar użytkownika

Martinex

OGM Member

  • Posty: 228
  • Dołączył(a): 12 wrz 2007, o 23:22
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Post6 paź 2014, o 19:32

Xbox Live dla Xboksa 360 zostanie wyłączony, to tylko kwestia czasu..Podobnie może być z PSN dla PS3. Wersje pudełkowe masz na własność. Wszystkie 3 systemy miały różne awarie, PSN został nawet solidnie shackowany.
Offline
Avatar użytkownika

Baron Ski

Site Admin

  • Posty: 538
  • Dołączył(a): 13 paź 2004, o 22:49
  • Lokalizacja: Płock

Re: Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Post27 paź 2014, o 22:41

Na razie zarówno X360 jak i PS3 dobrze prosperują - są alternatywą dla mniej zamożnych graczy, którzy chcieliby w coś dobrego pograć, ale jeszcze nie mają kasy na ps4/xbox one. W sumie mają gigantyczną bibliotekę ciekawych tytułów w bardzo przystępnych cenach.
Offline
Avatar użytkownika

Catter

aktywny

  • Posty: 66
  • Dołączył(a): 29 wrz 2007, o 10:08
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Post28 paź 2014, o 09:50

Cóż nie pozostaje mi nic innego jak zgodzić się z Wami, że mimo wszystko płyty to jest taki synonim bezpieczeństwa. Weźmy chociażby aktualną sytuację z PSN - system padł, już kilka dni nie da się zalogować i co zrobić jeśli ktoś ma tylko cyfrówki? Po prostu nie pogra :) Są tam jakieś obejścia, że niby ze strony trzeba wywołać pobieranie a potem konsola to zrobi no ale czy tak czy tak, to diametralnie zmieniło moje podejście do dystrybucji :)
Offline
Avatar użytkownika

Martinex

OGM Member

  • Posty: 228
  • Dołączył(a): 12 wrz 2007, o 23:22
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyfrowa dystrybucja vs fizyczny nośnik - co lepsze?

Post28 paź 2014, o 22:44

Kiedyś PSN wyłączą i cała kolekcja w którą pewnie sporo zainwestowałeś sobie pójdzie w zapomnienie.
Następna strona

Powrót do Tematy okołogrowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron