Onlygames.pl | Serwis Konsolowy, recenzje gier, konsole | PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PSP, 3DS, DS, PS2, strona o konsolach

------------------------------------
Kanał OnlyGamespl na YouTube:

Zdjęć w galerii: 14033
Liczba wiadomości: 8451
Liczba artykułów: 1800
Professor Layton and Pandora's Box - recenzja DS

Pierwsza część przygód profesora Laytona chyba dość nieoczekiwanie nawet dla samych twórców odniosła spory sukces. Na tyle duży, że w Japonii gra ukazała się już w czterech częściach, a szykowane są dwie kolejne. Niestety proces lokalizacji i dystrybucji do nas dłuży się bardzo i w rezultacie możemy się cieszyć dopiero dwiema odsłonami serii. Omawiany tutaj Professor Layton and Pandora's Box jest właśnie sequelem pierwowzoru - można by rzec, sequelem idealnie powielającym wszelkie cechy swojego poprzednika.

Co jednak, jeśli ktoś nie miał do czynienia z tą serią, a o jej głównym bohaterze słyszy po raz pierwszy? Cóż, najłatwiej napisać, że jest to typowe skrzyżowanie gry przygodowej z logiczną. Gracz wciela się właśnie w profesora Laytona, który pewnego dnia znajduje swojego dobrego znajomego martwego. Interesował się on wcześniej tytułowym Pudełkiem Pandory, które według plotek zabijało każdego, kto je otworzył. No tak, tylko obok denata ani śladu pudełka, nie wiadomo więc czy ktoś inny nie maczał w tym palców. Layton wraz ze swoim asystentem Luke'em (pojawił się on w poprzedniej części) rusza więc za tropem tajemniczego artefaktu chcąc wyjaśnić całą tajemnicę kryjącą się za tymi wszystkimi wydarzeniami.



Wspominałem na początku o połączeniu w grze elementów przygodowych i logicznych. Zaczynając od tych pierwszych mamy tu tradycyjną eksplorację kolejnych miejsc i odnajdywanie kluczowych elementów mogących pełnić rolę wskazówki do tego gdzie się dalej udać. Gracz po świecie gry przemieszcza się, przełączając pomiędzy statycznymi obrazkami (dzięki czemu jest wrażenie obserwowania akcji z oczu głównego bohatera) z ewentualnymi ruchomymi elementami w tle. Przygodówkowa część gry sprowadza się do przeszukiwania kolejnych pomieszczeń poprzez stukanie rysikiem w poszczególne elementy otoczenia. Akcja popychana jest do przodu, gdy znaleziony zostanie w ten sposób wymagany przedmiot, bądź zagadana zostanie odpowiednia osoba. Trudno więc tu mówić o jakichś bardziej skomplikowanych elementach przygodowych, można bowiem wręcz powiedzieć, że Gracz odgrywa po prostu serię wydarzeń, na które sam nie ma większego wpływu. Nie każdemu musi się też taki typ rozgrywki podobać - czasem trzeba przeczesać każdy element poszczególnych lokacji, by w końcu natrafić na coś, co popchnie akcję do przodu.



Podobnie jak w poprzedniej części, wykonywane przez Gracza akcje będą przenosić go do oddzielnego ekranu, gdzie będzie on musiał zmierzyć się z jakąś łamigłówką. Tutaj dochodzimy do logicznej części tej produkcji, która jest właściwie główną jej atrakcją. W Professor Layton and Diabolical Box (tak ta gra została nazwana w Stanach Zjednoczonych) znalazło się łącznie ok. 150 zagadek i choć wszystkich nie trzeba rozwiązywać, to do przejścia gry trudno będzie zmusić osobę stroniącą od wysiłku umysłowego. Liczba zagadek wymaganych do ukończenia gry jest bowiem wystarczająco duża, a okoliczności na ich rozwiązanie czasem są wręcz absurdalne. Wiele razy działa to na tej zasadzie, że właśnie akcja się rozkręca, kogoś trzeba znaleźć, a tymczasem Layton stwierdził sobie, że pora na rozwiązanie zagadki. Grając w tę produkcję trzeba coś takiego jak najszybciej zaakceptować i traktować ją jednak trochę z przymrużeniem oka, gdyż równie dobrze w grze mogłyby się znaleźć same zagadki i wiele by ona tak naprawdę nie straciła. Wprawdzie bez całej historii to już nie byłoby to samo, ale wiele razy można odnieść wrażenie, że twórcom brakowało już pomysłów, pod jakim pretekstem umieścić w niej kolejne puzzle.



Strona artykułu: [1]  [2]      

UID: 2378
Okładka/art:
Tytuł:
Professor Layton and Pandora's Box
Developer: Level 5
Gatunek: logiczna / przygodowa
Data wydania:
EUR: 25/09/09
USA: 24/08/09
JAP: 29/11/07
Poziom trudności:
wysoki (4/5)
       

Strony zaprzyjaźnione

- ZOBACZ TUTAJ              
Kana³ RSS
Materiały zawarte w serwisie onlygames.pl są objęte prawem autorskim i nie mogą być w całości
lub we fragmentach kopiowane, powielane oraz rozprowadzanie bez zgody ich autorów!