Onlygames.pl | Serwis Konsolowy, recenzje gier, konsole | PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PSP, 3DS, DS, PS2, strona o konsolach

------------------------------------
Kanał OnlyGamespl na YouTube:

Zdjęć w galerii: 13936
Liczba wiadomości: 8370
Liczba artykułów: 1799
Poznań Game Arena 2016 & Warsaw Games Week 2016 - wideo-relacja z imprez | Przedstawiamy Wam wideo-relację z dwóch najważniejszych tegorocznych imprez growych. Sprawdźcie koniecznie.
Uncharted 4: Kres Złodzieja - recenzja [PS4] Murawany kandydat do tytułu "Gry Roku 2016"? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Castlevania: Symphony of the Night - Strefa Retro [PSone, Sega Saturn] Kiedyś niedoceniona, a po latach uznana za jedną z najlepszych produkcji 32-bitowej ery. Czy słusznie?
Nintendo Wii - poradnik kolekcjonera | W kolejnym "Poradniku kolekcjonera" gościmy Nintendo Wii. Kompletny poradnik opisujący Wam który model konsoli wybrać i jakimi akcesoriami warto się zainteresować.
PES 2017 - recenzja [PS4, Xbox One] Czy tegoroczna edycja Pro Evolution Soccer wróciła wreszcie w pełni na właściwe tory? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Game Boy Advance - poradnik kolekcjonera | Który model konsoli jest najlepszy? Jakich gier szukać? Na te i inne pytania dotyczące GBA odpowiadamy w kolejnym poradniku.
PlayStation 4 PRO - recenzja [PS4] Przed Wami szczegółowy test PS4 PRO - najnowszej konsoli Sony. Warto kupić? Czy warto przesiąść się ze starej PS4? I jak moc PS4 Pro przekłada się na gry?
PlayStation 4 PRO - unboxing | Rozpakowanie nowiutkiego zestawu z PS4 PRO (konsola debiutowała w naszym kraju 10 listopada). Zobaczcie jak prezentuje się sprzęt (wg Sony) dla "profesjonalnych" (?) graczy...
Podsumowanie 2011 roku - według gatunków gier PlayStation 3Xbox 360WiiPSPDSPC3DS

Rok 2011 już za nami, więc najwyższa pora na podsumowanie minionych dwunastu miesięcy. Czy był to udany okres w naszej branży? Zależy jak na to patrzeć. Biorąc pod uwagę coraz większe rozbudowanie gier – z pewnością. To jednak był również rok, w którym jak nigdy wcześniej mieliśmy do czynienia z syndromem sequela. Po kilku porażkach finansowych wydawcy boją się inwestować w nowe tytuły i jadą na sprawdzonych markach. Wydaje nam się, że ten trend będzie się jeszcze bardziej pogłębiał w 2012 roku, ale miejmy nadzieję, że oprócz fali wtórności największe firmy zdecydują się na choćby mały powiew świeżości na tym zatłoczonym rynku.

Nasze podsumowanie tradycyjnie podzieliliśmy na kilka części. Po pierwsze jednak warto wspomnieć, że w okolicach lipca/sierpnia na naszych łamach mogliście przeczytać zestawienie najlepszych gier z pierwszej połowy 2011, więc jeśli jeszcze się z nim nie zapoznaliście, zachęcamy do nadrobienia zaległości.

Obecna, finalna wersja zostanie opublikowana w częściach – na pierwszy ogień poszli już Najwięksi przegrani 2011, teraz możecie przeczytać podsumowanie ze względu na poszczególne gatunki i wybór najlepszych przedstawicieli w każdym z nich. W ciągu najbliższych dni ukaże się jeszcze ostateczny wybór Gry Roku 2011 i nasze przemyślenia na temat ostatniego roku – każdy z redaktorów wybierze trzy najlepsze pozycje, trzy największe zawody, a także trzy nadzieje na 2012 rok. Na razie jednak zajmijmy się wyborem najlepszych produkcji z poszczególnych gatunków.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

NAJLEPSZA GRA AKCJI

Nominowani:

 • Batman: Arkham City [PS3, Xbox 360, PC]
 • Deus Ex: Human Revolution [PS3, Xbox 360, PC]
 • Uncharted 3: Drake's Deception [PS3]
 • Driver: San Francisco [Xbox 360, PS3, PC]
 • Dead Space 2 [PS3, Xbox 360, PC]

To chyba najmocniejsza kategoria tego roku. Problemem było nie tyle wyszukiwanie najlepszych produkcji spośród gier akcji, co raczej konieczność odrzucania innych świetnych tytułów. Gdzie podziały się chociażby Assassin's Creed: Revelations, Saints Row: The Third, L.A. Noire, Shadows of the Damned, Dead Island, czy inFamous 2? Ano wszystkie musiały ustąpić pola, bo nominowana mogła zostać jedynie najlepsza - naszym zdaniem - piątka. Wszystkie z nominowanych pozycji nie zawiodły naszych nadziei. Trzecia część Uncharted może i bardzo "przewidywalna", ale spełniła swoje zadanie. Driver: San Francisco zaproponował kontrowersyjny pomysł na rozgrywkę, ale nam jak najbardziej przypadł do gustu. Zaraz na początku roku świetnie zaznaczył swoją obecność Dead Space 2, który poszedł w kierunku filmowości i spektakularnych akcji rodem z flagowej serii Naughty Dog. Końcówka roku była jednak równie mocna, bo znakomite występy Deus Ex oraz Batmana spowodowały, że nasze portfele systematycznie zmniejszały swoją objętność. Ostatecznie postanowiliśmy przyznać pierwsze miejsce dla Batman: Arkham City, który został niesamowicie "dopięty" i zyskał otwarty świat w porównaniu z prequelem. Zespół Rocksteady przełamał niechlubny syndrom wypuszczania crapów bazujących na filmach/komiksach i po ukończeniu Arkham City nie możemy już doczekać się kontynuacji. Nikt nie potrafi oddać klimatu Gotham w tak przekonujący sposób jak wspomniane studio. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

NAJLEPSZE WYŚCIGI

Nominowani:

 • DiRT 3 [PS3, Xbox 360, PC]
 • F1 2011 [PS3, Xbox 360, PC]
 • Forza Motorsport 4 [Xbox 360]
 • SHIFT 2 [PS3, Xbox 360, PC]
 • Mario Kart 7 [3DS]

Po wyścigach wyraźnie widać w jak dużym stopniu mamy do czynienia z sequel-manią. Niestety, w 2011 roku nie doczekaliśmy się zupełnie nowej marki, która zrywałaby kask razem z głową. Widczonie przykre doświadczenia z zeszłego roku i klapy sprzedażowe nowych IP (Split / Second, Blur) przestraszyły gigantów wydawniczych przed podejmowaniem ryzyka. Po największych hitach tego roku wszyscy wiedzieli czego się spodziewać. DiRT 3 to więcej tego samego, co już znaliśmy + nowe zawody Gymkhana, F1 2011 naprawiła większość kardynalnych błędów poprzedniej części i wreszcie stała się grywalna dla core'owych graczy, natomiast Forza Motorsport 4, SHIFT 2 oraz Mario Kart 7 to po prostu więcej tego samego, co widzieliśmy w poprzednich częściach. Postawiliśmy jednak na Forza Motorsport 4, bo to najlepsze symulacyjne wyścigi na konsolach obecnej generacji. Miejmy nadzieję, że Kazunori Yamauchi wyciągnie wnioski i szóste Gran Turismo będzie już takie, jakiego wszyscy oczekujemy. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

NAJLEPSZA BIJATYKA

Nominowani:

 • Ultimate Marvel vs. Capcom 3 [PS3, Xbox 360]
 • The King of Fighters XIII [PS3, Xbox 360]
 • Mortal Kombat [PS3, Xbox 360]
 • Dead or Alive: Dimensions [3DS]
 • Dissidia 012: Duodecim Final Fantasy [PSP]

Po słabym zeszłym roku, kiedy to trudno było wskazać pięć godnych uwagi pozycji z kategorii bijatyk, w ostatnich 12 miesiącach było dużo lepiej. Capcom oczywiście wypuszcza pięćdziesiąt edycji swoich gier, stąd Ultimate Marvel vs. Capcom 3 - świetna bijatyka, wręcz obowiązkowa, ale tylko pod warunkiem, że nie posiadacie już Marvel vs. Capcom 3 (bez "Ultimate"). Zaskakująco dobrze spisał się również The King of Fighters XIII, ale i tak najwięcej uznania należy się najnowszej, rewelacyjnej odsłonie Mortal Kombat. Może i nie "przegraliśmy" w nią jeszcze setek godzin, jak to było ponad 15 lat temu z Mortal Kombat 2 i 3, ale priorytety się zmieniły i wszyscy mamy już zdecydowanie mniej czasu na wspólne posiedzenia przy konsoli. Nie zmienia to jednak faktu, że najnowsza odsłona smoczej serii od ludzi z NetherRealm to tytuł ze wszech miar udany, godnie kontynuujący kultową markę, na której wychowało się sporo fanów mordobić w Polsce. Jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z najnowszym MK, najwyższa pora nadrobić zaległości. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

 

NAJLEPSZA PLATFORMÓWKA

Nominowani:

 • LittleBigPlanet 2 [PS3]
 • Rayman Origins [PS3, Xbox 360, Wii]
 • Super Mario 3D Land [3DS]
 • Outland [Xbox 360, PS3]
 • Kirby’s Epic Yarn [Wii]

Gatunek gier platformowych przeżywa w ostatnich latach kryzys, ale mamy szczerą nadzieję, że w niedalekiej przyszłości proporcje się odwrócą. Na razie wysokobudżetowe produkcje z tej kategorii powstają głównie dzięki Nintendo, ale ten rok pokazał, że również inne firmy zdecydowały się podnieść rękawicę (od wyników sprzedaży tych tytułów naprawdę wiele zależy). Jak więc podsumować minione cztery kwartały? 3DS otrzymał wreszcie prawdziwego system-sellera - jest nim Super Mario 3D Land, który może i powiela większość pomysłów z ostatnich odsłon przygód hydraulika, ale dzięki 3D i kilku ciekawym patentom jest na tyle świeży, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Zresztą sami wiecie, w końcu to Mario, a gry z jego udziałem zawsze odznaczają się wielką miodnością. Wii dostała trochę po cichu najnowszą część Kirby'ego i szkoda, że Nintendo nie zapewniło tu większej promocji, bo gra jest tego warta (pod warunkiem, że zaakceptujecie słodycz wylewającą się z ekranu). Outland był jednym z najlepszych tytułów w dystrybucji cyfrowej w tym roku i zdecydowanie warto go kupić. LittleBigPlanet 2 błyszczy głównie dzięki milionom kreacji graczy, jakie można znaleźć w sieci. Tytuł platformówki roku jednak zdecydowanie należy się Rayman Origins. Rzadko ostatnimi czasy ukazują się arcydzieła tego pokroju, w których widać od pierwszych do ostatnich minut pasję włożoną przez twórców, a nie zachowawczość i działanie pod kątem tego, by przede wszystkim gra się sprzedała. Najnowsza edycja przygód Raymana jest po prostu świetna, śliczna i arcymiodna - zdecydowanie każdy powinien ją przynajmniej zobaczyć. Jedynym minusem jest oparcie się na w sumie sprawdzonych schematach, ale nie wymagajmy zbyt wiele. I tak wyszło to twórcom genialnie. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  

 

NAJLEPSZY RPG

Nominowani:

 • The Legend of Zeld: Skyward Sword [Wii]
 • Dark Souls [Xbox 360, PS3]
 • The Elder Scrolls V: Skyrim [Xbox 360, PS3, PC]
 • The Witcher 2: Assassins of Kings [PC]
 • Xenoblade Chronicles [Wii]

Pojęcie Role Playing Game bardzo zmieniło w ostatnich latach swoje znaczenie. Co ma wspólnego Dark Souls z Xenoblade Chronicles? W obu podnosimy umiejętności swoich postaci, ale model rozgrywki jest kompletnie inny. Trudno też było nam sklasyfikować The Legend of Zelda: Skyward Sword - czy to jeszcze można nazwać RPG-em? W każdym razie kategoria RPG-ów jest jedną z najmocniej obsadzonych w tym roku. Zelda jak zwykle dostarcza najwyższy poziom doznań i jest wspaniałym ukoronowaniem życia Wii, Dark Souls to oaza dla hardcore'owców, Xenoblade Chronicles przywraca wiarę w jRPGi, natomiast polski Wiedźmin 2 był jednym z najbardziej pozytywnych zaskoczeń tego roku i choć w zachodnich mediach nie zbierał aż tak optymistycznych not jak w Polsce, to i tak wybił się promując polską mysl deweloperską. Tytuł postanowiliśmy przyznać jednak The Elder Scrolls V: Skyrim. Po pierwsze jest to jedna z najwyżej ocenianych pozycji tego roku. Po drugie, nie zawiodła oczekiwań i jest tak bardzo rozbudowana, że łatwo się w tym wszystkim pogubić (a z drugiej strony, jeśli ktoś nie chce błądzić przez setki godzin może zdecydować się tylko na wątek główny). Po trzecie wreszcie, to po prostu genialna gra, jeden z kandydatów do miana "gry roku 2011". Zresztą, bądźmy szczerzy - właściwie każda z nominowanych w tej kategorii produkcji mogłaby być nominowana do najbardziej prestiżowej nagrody. Każdą z nich, bez wyjątku, będziemy z pewnością pamiętać po latach (i powracać do nich), a po tym poznaje się klasę największych megahitów. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

 

NAJLEPSZA STRZELANINA 2011

Nominowani:

 • Killzone 3 [PS3]
 • Battlefield 3 [PS3, Xbox 360, PC]
 • Resistance 3 [PS3]
 • Gears of War 3 [Xbox 360]
 • Crysis 2 [PS3, Xbox 360, PC]

Kategoria, z której bardzo trudno jest wytypować zwycięzcę. Trzeba zwrócić uwage, że wśród nominowanych znalazły się same sequele i większość z nich mimo wszystko nie spełniła pokładanych nadziei. Crysis 2 był bardzo dobry, ale mocno przehype’owany, Killzone 2 krótki i słaby fabularnie (choć, jak zwykle, bardzo klimatyczny!), a Battlefield 3 całkowicie zawiódł pod względem kampanii dla jednego gracza (trzeba z kolei przyznać, że pod kątem Multiplayera był chyba najlepszym shooterem w poprzednim roku). I chociaż Resistance 3 pozytywnie nas zaskoczył swoją jakością, to jednak zdecydowaliśmy się postawić na Gears of War 3. Pewnie, że „trójka” pozostawiła po sobie lekki niedosyt i nie zmiażdżyła już tak jak poprzednie części (zwłaszcza pierwsza), ale zapewniła jakość w Singlu i Multi jakiej oczekiwaliśmy. To jeden z takich blockbusterów, który nie miał prawa zawieść i nie zawiódł. Trzeba jednak podkreślić, że „Strzelaniny” to jedna z najmocniej obsadzonych kategorii i każdy szanujący się fan shooterów powinien tak naprawdę sprawdzić wszystkie z nominowanych pozycji. Zasługują na to. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

NAJLEPSZA GRA SPORTOWA

Nominowani:

 • FIFA 12 [PS3, Xbox 360, PC, Wii, 3DS]
 • Fight Night Champion [PS3, Xbox 360]
 • PES 2012 [PS3, Xbox 360, PC]
 • Top Spin 4 [PS3, Xbox 360, Wii]
 • NBA 2K12 [PS3, Xbox 360]

Jak tak dalej pójdzie to będzie to chyba co roku najnudniejsza kategoria, bo zwycięzca jest tak łatwy do przewidzenia, że aż szkoda czasu na pisanie o nim. FIFA po raz kolejny zgarnia ten tytuł, bo tak naprawdę tylko ona (spośród gier sportychwych) jest w stanie w ostatnich latach przyciągnąć nas na długie miesiące po swoim wydaniu. PES cały czas się miota i choć Konami robi małe kroczki do przodu, to jednak trudno sobie wyobrazić, by na konsolach tej generacji japońska firma dogoniła Electronic Arts. Oczywiście Pro Evo dalej ma swoich fanów, jednak demokratyczne głosowanie zdecydowało, że postawiliśmy na FIFA 12. I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu analogiczne plebiscyty bez problemu wygrywał właśnie PES... Inne nominowane tytuły nie są może tak popularne jak dwie piłki nożne, ale i tak warto je sprawdzić. Top Spin 4 to niewiele wnoszący sequel, ale jakości odmówić mu nie można. To samo zresztą można napisać o NBA 2K12 oraz kolejnej części Fight Night – fani serii na pewno się na nich nie zawiedli. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

NAJLEPSZA GRA STRATEGICZNA

Nominowani:

 • Total War: Shogun 2 [PC]
 • Frozen Synapse [PC]
 • Anno 2070 [PC]
 • Tropico 4 [PC]
 • Anomaly: Warzone Earth [PC]

W 2011 roku mogliśmy zagrać w wiele różnorodnych gier strategicznych. Niestety tylko na PC, bo wydawcy odpuścili sobie konsole (czyżby słabe wyniki sprzedażowe pozycji z 2010 roku wyrzuciły ten gatunek z naszych telewizorów na amen?). W 2010 wybór był bardziej oczywisty, bo zwycięzca mógł być tylko jeden – Starcraft 2. Tym razem trzeba było dokładniej przemyśleć decyzję, ale w końcu postawiliśmy na Total War: Shogun 2. To wspaniała gra strategiczna, symulator wojny, który zachwyca swoim rozbudowaniem oraz miksem zarządzania w turach z bataliami w czasie rzeczywistym. Oprócz świetnej kampanii dostarcza duży komponent Multi, co czyni drugą część Shoguna jedną z najbardziej „kompletnych” strategicznych produkcji w historii. Must have dla fanów gatunku i nie tylko. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

W tej części podsumowania to wszystko. Zgadzacie się z naszymi typami czy wprost przeciwnie? Zachęcamy do komentowania i typowania swoich faworytów. Już niebawem na stronie znajdzie się kolejny materiał, zatem bądźcie czujni. [redakcja]

Strona artykułu: [1]        
Dodaj komentarz
do tego artykułu
Komentarzy: 20
Twój kod:
(Przepisz w odpowiednie pole)
Nick*:
E-mail:
Kod*:
Treść*:
* - pola wymagane.
philipo
piątek, 27 styczeń 2012r.
Ciekawe i fajne podsumowanie ;)
Piotrek
piątek, 27 styczeń 2012r.
Grą roku może być tylko batman albo skyrim, innych kandydatów nie widze:)
PS2 BUTCHER
piątek, 27 styczeń 2012r.
a mnie ciekawi gdzie jest Deus EX HR ? Ta gra to prawdziwy killer jak dla mnie, jedna z najlepszych gier ever i oczywiście Gears Of War 3, który po beznadziejnej dwójce przywrócił chwałę tej serii, miażdżąca grafa, zajebista horda, naprawdę fajna kampania i uwaga, lepszy multi niż w części pierwszej :) po 4 latach mogłem w końcu odstawić multi GoW1 i zacząć grać w nowe multi GoW3. To moje dwa typy na 2011 rok. A jakby były 3 pozycje to bym wziął jeszcze U3, w którego nigdy nie grałem i nigdy nie zagram, ale dla tej serii kupiłbym PS3 i po nic więcej :D
Iirooniia
sobota, 28 styczeń 2012r.
Właśnie Deus EX jest jakoś szczególnie pomijany przez wielu ludzi. Spędziłem z nią blisko 150 godzin, ukończyłem kilkukrotnie i wbiłem platynę, a także zassałem Missing Link i też wymasterowałem (trofea zdobyte). Prawdziwy killer! I doczekać się nie moge kontynuacji. Ale co do Batmana to fakt, należy mu się jak najbardziej, blisko 120 godzin i takze platka wbita, nie odpuszcza się tak cudownym gierom.
voyanek
niedziela, 29 styczeń 2012r.
Ja poza Zelda nie widze tu zadnej gry roku
piochux
niedziela, 29 styczeń 2012r.
wiedźmin 2 i nic innego :) skyrim może mu co najwyżej zlizać. batman dobry, ale nie czarujmy się, nie ma w nim nic co zasługiwałoby na grę roku
Martinex
niedziela, 29 styczeń 2012r.
Wiedźmin i Skyrim to nie moje klimaty jednak
Tenen
wtorek, 31 styczeń 2012r.
\"W 2011 roku mogliśmy zagrać w wiele różnorodnych gier strategicznych. Niestety tylko na PC, bo wydawcy odpuścili sobie konsole (czyżby słabe wyniki sprzedażowe pozycji z 2010 roku wyrzuciły ten gatunek z naszych telewizorów na amen?).\" ekhm... mamy błąd Tropico 4 jest również na Xboxa 360 ;)
NuLZVfCkRC
czwartek, 22 marzec 2012r.
Hey hey hey, take a gdaner at what\' you\'ve done
fbKIGBSmLOkX
czwartek, 22 marzec 2012r.
foxPOQ mdkpboerveyo
KyKvuVPMFs
czwartek, 22 marzec 2012r.
pXMpTT , [url=http://fehlxuusowxm.com/]fehlxuusowxm[/url], [link=http://wfzzgqvephtw.com/]wfzzgqvephtw[/link], http://zphtiexdecox.com/
lIfbGDTS
piątek, 23 marzec 2012r.
hvuPxM fzzvctvqgqmg
QygZSnMtxkXqTZC
piątek, 23 marzec 2012r.
ACnbHy , [url=http://vljmavnjomrq.com/]vljmavnjomrq[/url], [link=http://gvufkbxmcoec.com/]gvufkbxmcoec[/link], http://rfsnmpdsunfq.com/
burberry outlet onli
poniedziałek, 27 maj 2013r.
Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you Nevertheless I\'m experiencing challenge with ur rss . Don? know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx burberry outlet online
louis vuitton uk
niedziela, 02 czerwiec 2013r.
I\'m usually to running a blog and i really admire your content. louis vuitton uk
Authentic louis vuit
niedziela, 02 czerwiec 2013r.
taking time and actual effort to make an excellent article? Authentic louis vuitton
gucci bags
wtorek, 04 czerwiec 2013r.
Your home is valueble for me. Thanks!? gucci bags
shoes
piątek, 23 maj 2014r.
This webpage Podsumowanie 2011 roku - według gatunków gier | Onlygames.pl is containing a pleasant stuff of humorous YouTube movies, I liked it a lot. shoes
shoes
sobota, 24 maj 2014r.
I am really pleased to read this webpage posts which Podsumowanie 2011 roku - według gatunków gier | Onlygames.pl carries lots of valuable facts, thanks for providing these kinds of information. shoes
click here
czwartek, 26 pazdziernik 2017r.
I enjoy looking through a post that can make people think. Also, thank you for allowing for me to comment!| click here

UID: 3073
Okładka/art:
Tytuł:
Podsumowanie 2011 roku - według gatunków gier
Developer: -
Gatunek: -
Data wydania:
EUR:
USA:
JAP:
Poziom trudności:
-
       

Strony zaprzyjaźnione

- ZOBACZ TUTAJ              
Kana³ RSS
Materiały zawarte w serwisie onlygames.pl są objęte prawem autorskim i nie mogą być w całości
lub we fragmentach kopiowane, powielane oraz rozprowadzanie bez zgody ich autorów!