Onlygames.pl | Serwis Konsolowy, recenzje gier, konsole | PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PSP, 3DS, DS, PS2, strona o konsolach

------------------------------------
Kanał OnlyGamespl na YouTube:

Zdjęć w galerii: 14033
Liczba wiadomości: 8393
Liczba artykułów: 1800
Poznań Game Arena 2016 & Warsaw Games Week 2016 - wideo-relacja z imprez | Przedstawiamy Wam wideo-relację z dwóch najważniejszych tegorocznych imprez growych. Sprawdźcie koniecznie.
Uncharted 4: Kres Złodzieja - recenzja [PS4] Murawany kandydat do tytułu "Gry Roku 2016"? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Castlevania: Symphony of the Night - Strefa Retro [PSone, Sega Saturn] Kiedyś niedoceniona, a po latach uznana za jedną z najlepszych produkcji 32-bitowej ery. Czy słusznie?
Nintendo Wii - poradnik kolekcjonera | W kolejnym "Poradniku kolekcjonera" gościmy Nintendo Wii. Kompletny poradnik opisujący Wam który model konsoli wybrać i jakimi akcesoriami warto się zainteresować.
PES 2017 - recenzja [PS4, Xbox One] Czy tegoroczna edycja Pro Evolution Soccer wróciła wreszcie w pełni na właściwe tory? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Game Boy Advance - poradnik kolekcjonera | Który model konsoli jest najlepszy? Jakich gier szukać? Na te i inne pytania dotyczące GBA odpowiadamy w kolejnym poradniku.
PlayStation 4 PRO - recenzja [PS4] Przed Wami szczegółowy test PS4 PRO - najnowszej konsoli Sony. Warto kupić? Czy warto przesiąść się ze starej PS4? I jak moc PS4 Pro przekłada się na gry?
PlayStation 4 PRO - unboxing | Rozpakowanie nowiutkiego zestawu z PS4 PRO (konsola debiutowała w naszym kraju 10 listopada). Zobaczcie jak prezentuje się sprzęt (wg Sony) dla "profesjonalnych" (?) graczy...
PlayStation 4 vs Xbox One - podsumowanie po E3 2013 (cz.2) - DRM, gry używane, blokady regionalne PlayStation 4Xbox One

Zapraszamy do drugiej części naszego materiału podsumowującego E3 2013 - tym razem koncentrującej się na głośnych sprawach akceptacji gier używanych, blokad regionalnych czy DRM-ów. Zachęcamy Was do komentowania - napiszcie na którą z konsol bardziej czekacie i czy zamierzacie kupić ją w dniu premiery.

Tradycyjnie już możecie obejrzeć materiał w formie wideo lub przeczytać artykuł w formie pisanej - decyzja należy do Was.

Jeśli przegapiliście:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

 

Witajcie w drugiej części naszego podsumowania po E3. W pierwszej dostarczyliśmy Wam nasze przemyślenia na temat wyglądu i ceny next-genowych konsol Sony i Microsoftu, a także gier szykowanych na PlayStation 4 oraz Xboxa One. Tym razem przyjrzymy się najgorętszemu tematowi ostatnich dni, czyli sprawie gier używanych, zabezpieczeń regionalnych, DRM-ów i innych wizji, którym do niedawna hołdował Microsoft. No właśnie, do niedawna, bo w ubiegłą środę wszystko wywróciło się o 180 stopni. Ale po kolei.

Pierwsze dni czerwca. Microsoft na chwilę przed E3 wypuszcza szokujące oświadczenia. Podjęto bardzo kontrowersyjne decyzje o ograniczeniu rynku gier używanych, konieczności łączenia się z Internetem, braku możliwości grania offline na dłuższą metę, czy blokadzie regionalnej. Przypomnijmy to w całości…Microsoft miał pozwalać jedynie na jednorazową wymianę kupionej przez nas gry – można by ją było oddać bez opłat jedynie raz i to użytkownikowi, który znajdowałby się na naszej liście znajomych na Xbox Live przynajmniej przez 30 dni. W innym przypadku najprawdopodobniej musiałby on uiścić jakąś opłatę, która miałaby być dzielona między developera, wydawcę i Microsoft.

Druga sprawa to konieczność połączenia się z Internetem co 24 godziny. Gry miały wymagać co 24 godziny aktualizacji certyfikatu, co oznaczałoby konieczność połączenia z siecią niemal przez cały czas, jeśli chcielibyśmy bezstresowo grać. Kupiona w sklepie pudełkowa wersja jakiegoś tytułu nie działałaby, jeśli nie odnowilibyśmy licencji co 24 godziny. Od razu zaczęły pojawiać się pytania po co w takim razie kupować gry, skoro nie są one tak naprawdę naszą własnością i ktoś jednym ruchem może wyłączyć nam możliwość grania we własnoręcznie zakupione tytuły?

W końcu, blokada regionalna. Jeszcze kilka dni temu docierały do nas informacje o braku możliwości zagrania na Xbox One jeśli nasz kraj nie znajdowałby się na liście krajów akceptowanych i zatwierdzonych przez Microsoft. W związku z późniejszą premierą w Polsce (do tego tematu wrócimy za chwilę) oznaczałoby to, że nie będzie można kupić sprzętu na przykład w Wielkiej Brytanii i sprowadzić go sobie do naszego kraju, bo i tak nie byłoby możliwości jego odpalenia.

Te wszystkie kontrowersyjne ogłoszenia spotkały się z falą ogromnej krytyki praktycznie wszędzie na świecie. Od Microsoftu zaczęli odwracać się nawet najwięksi fani Xboxa, ale wszyscy czekali jeszcze na to co powie Sony. Podobno Microsoft spodziewał się, że japoński gigant wystartuje z podobną polityką, a tymczasem Sony postanowiło ten temat wykorzystać i uderzyć w swojego największego konkurenta. Jack Tretton mówił z szyderczym uśmiechem na ustach, że „gry nie przestaną działać jeśli nie odnowicie licencji w ciągu 24 godzin”, że Sony wspiera rynek gier używanych i nie będzie żadnych restrykcji w porównaniu z tym, co było na PS3. Oczywiście wywołało to duży aplauz na widowni i tym samym uderzyło w Microsoft, który musiał być całym faktem nieźle zaskoczony.Mówiło się, że Sony praktycznie już wygrało przyszłą generację. Przecież Xbox One miał być o 100 euro droższy niż PS4, a do tego Microsoft zapowiedział sporo restrykcji kompletnie nieakceptowanych przez graczy. Na początku Don Mattrick mówił, że decyzje zostały mocno przemyślane i Microsoft w krótkim terminie na pewno się z nich nie wycofa. Nie wykluczał jednak możliwości zmiany strategii w dłuższym czasie. Nie minął jednak tydzień, aby w Internecie wylądowała kolejna wiadomość: gigant z Redmond wycofuje się ze swoich wcześniejszych zapowiedzi.

Ten sam reprezentant Microsoftu wydał oświadczenie, w którym potwierdził, że firma rezygnuje z ograniczeń w sprawie gier używanych – z raz kupioną grą będzie można zrobić to, na co ma się ochotę – zupełnie tak samo jak do tej pory. Nie będzie trzeba mieć konsoli podłączonej do Internetu – po jednorazowym, jak to określił „set-upie systemu” będzie można grać również offline. No i wreszcie na koniec – nie będzie blokady regionalnej, co najprawdopodobniej oznacza, że będzie można sprowadzić Xboxa One z innego kraju i grać bez konieczności czekania na polską premierę.

Można więc powiedzieć, że po wycofaniu się z tych wszystkich kontrowersyjnych decyzji, obie konsole będą funkcjonowały podobnie. Nie da się jednak ukryć, że Microsoft zaliczył wielką wizerunkową porażkę. Społeczność na zapowiedź o wycofaniu się z wcześniejszych zapowiedzi zareagowała z bardzo umiarkowanym optymizmem. Wielu się zraziło i na pewno szybko nie zmieni zdania. Każdy ruch tej firmy będzie analizowany, a przecież nie oszukujmy się – do odwrócenia całego procesu wystarczy prawdopodobnie łatka z kilkoma megabajtami danych.Zastanawiające jest to, jak słabo Microsoft przedstawił swoją wcześniejszą wizję. Naprawdę nie spodziewano się tak masowej krytyki i odwrócenia się fanów po zapowiedzi ograniczonej odsprzedaży i wymiany gier? Myślano, że gracze zaakceptują konieczność odnawiania licencji co 24 godziny w zakupionej przez siebie pudełkowej grze? Że wszyscy to kupią i nie poczują się oszukani? Doprawdy dziwna strategia, która jednocześnie pokazuje, że to jednak nie producenci konsol dyktują warunki, a klienci, którzy potem te konsole kupują. Nawet tak wielki koncern musiał się ugiąć i kompletnie zmienić to, co przygotowywał zapewne przez ostatnie miesiące.

Fakty ostatecznie są takie, że na obu konsolach nie będzie ograniczeń z używanymi grami, nie będzie blokady regionalnej i konieczności tzw. „online-checków”, a więc połączenia z Internetem co 24 godziny.  Obie będą posiadały zbliżone możliwości graficzne i tak naprawdę o decyzji klientów powinny od teraz decydować exclusive’y. No i oczywiście cena, a tutaj póki co wygrywa Sony, bo Xbox One ma być na starcie o 100$ droższy od PS4. Pytanie tylko, czy i w tym przypadku Microsoft się nie ugnie przed premierą – trzeba będzie poczekać na dalszy rozwój wydarzeń.

Na koniec jeszcze kilka mniejszych, ale ważnych kwestii. Punkty Microsoftu na Xbox Live mają zostać zastąpione przez realną walutę – tego można było się spodziewać. Na PlayStation 4 granie online stanie się płatne – to znaczy będzie dostępne dla abonentów PlayStation Plus. Sony więc przechodzi na model dotychczas znany z Xbox Live Gold, ale dodaje sporo od siebie. Jeden kupiony abonament PS Plus będzie funkcjonował na trzech konsolach, a wiec na PS3, PS Vita i PS4 – na każdej z nich będziemy otrzymywać pełne wersje gier do ogrania, więc będzie to na pewno bardzo atrakcyjna propozycja. Zwłaszcza, że Jack Tretton zapowiedział, iż nie będzie nas to kosztować więcej niż 5$ na miesiąc – przynajmniej w USA. Z kolei użytkownicy Xbox Live Gold wzorem dotychczasowych działań Sony, również będą dostawać miesięcznie dwie darmowe pełne gry do pobrania. Obie usługi staną się więc do siebie mocno podobne.

Warto dodać, że choć Sony nie zamierza blokować rynku gier używanych, to zostawia wolną rękę wydawcom third-party. Będą oni mogli wprowadzić coś na wzór online-passów, będzie to zależało wyłącznie od ich decyzji. Na razie jednak prawdopodobnie nikt nie odważy się na otwarte blokowanie „używek”.Denerwującą sprawą jest też brak wyjścia analogowego w PS4 i Xbox One. Dla przeciętnych graczy to nie będzie problem, ale już jeśli ktoś chciałby nagrywać obraz z nowych konsol i umieszczać go w Internecie, tak łatwo nie będzie. Konsole są wyposażone jedynie w wyjście HDMI, a ten standard ma zaimplementowane zabezpieczenie HDCP, które uniemożliwia przechwytywanie obrazu. Do tej pory wykorzystywaliśmy do nagrywania analogowe wyjście component, którego w nowych maszynkach zabraknie. A przynajmniej nie ma go w obecnie prezentowanych wersjach konsol – wiadomo, że do czasu premiery może się to jeszcze zmienić.

Na koniec porównanie wielkości obu konsol. Serwis gamingreality przedstawił wizualizację, z której wynika, że PS4 będzie sporo mniejsza niż Xbox One. Konsola Sony ma ważyć 2,8 kg, a to mniej niż PS3 Slim, która była cięższa o ok. pół kg. Dla porównania pierwszy model PlayStation 3, a więc popularny „chlebak” ważył ponad 5 kg. Na razie nie wiemy jeszcze jak ciężki będzie Xbox One.

Zanim zamkniemy nasz materiał podsumowujący E3 i wieści na temat dwóch next-genów, kilka słów o premierach w Polsce. Nowa konsola Sony ma pojawić się pod koniec 2013 roku i choć dokładnej daty nie podano, przecieki mówią o 13 listopada jako najbardziej prawdopodobnym dniu launchu – w sieci pojawiły się nawet reklamy holenderskiego Media Marktu z tą datą. W przypadku Sony możemy być pewni, że dzień europejskiej premiery będzie również dniem polskiej premiery – konsola będzie od samego początku oficjalnie dostępna w naszym kraju. Microsoft przedstawił tymczasem oficjalną listę krajów potwierdzonych na launch Xboxa One i tam niestety Polski brakuje. Oznacza to, że konsola będzie oficjalnie dostępna dopiero gdzieś w 2014 roku, choć w świetle ostatnich doniesień o wycofaniu się Microsoftu z blokady regionalnej, prawdopodobnie będzie można nowego Xboxa sprawdzić z zagranicy i bezproblemowo zagrać jeszcze przed świętami. Nie ukrywajmy jednak, że brak wsparcia od samego początku to niezbyt miła dla nas Polaków informacja. Na dobrą sprawę nie wiemy kiedy dokładnie w 2014 roku nowy sprzęt miałby być u nas oficjalnie dostępny – niektóre rynki mają go dostać dopiero pod koniec przyszłego roku, więc miejmy nadzieję, że poślizg potrwa maksymalnie do pierwszego kwartału 2014.

O cenie już Wam wspominaliśmy w poprzednim materiale, ale przypomnijmy. Sugerowane ceny detaliczne dla Europy wynoszą odpowiednio: 399 euro za PS4 i 499 euro za Xboxa One. Sugerowane ceny detaliczne gier to 59,99 euro. Oznacza to niestety konieczność wykładania sporych pieniędzy za nowości, które pewnie w Polsce będą miały sugerowaną cenę detaliczną 279,99zł. Oczywiście, że w sklepach będzie nieco taniej, ale to i tak bardzo drogo jak na nasze realia. Całe szczęście, że gracze wymusili brak restrykcji na rynku gier używanych, bo mogłoby być ciężko na dobre wejść w kolejną generację…

Będziemy powoli kończyć, ale chcielibyśmy zaprosić Was jeszcze do dyskusji. Opowiedzieliśmy Wam o wszystkim, co powinniście na chwilę obecną wiedzieć – znamy wygląd konsol, ich cenę, przybliżone terminy premier, launchowe gry i stanowiska w sprawie gier używanych, blokady regionalnej czy zabezpieczeń online’owych. Ostateczny głos będzie oczywiście należał do nas, graczy, i to my zdecydujemy o tym, która z tych konsol odniesie sukces. Nie zapominajmy, że w tle jest jeszcze Wii U, które może nie jest stargetowane do tej samej grupy osób co Xbox One i PS4, ale również posiada swoje marki, które fani Nintendo kochają. Dajcie znać w komentarzach która z konsol zrobiła na Was największe wrażenie i czy zamierzacie kupować ją już w dniu premiery pod koniec roku, czy też wstrzymacie się trochę aż cena spadnie, a na rynku będzie więcej ekskluzywnych gier. My dziękujemy za uwagę i do usłyszenia przy okazji kolejnych materiałów.

Rafał "Baron Ski" Skierski

Strona artykułu: [1]        
Dodaj komentarz
do tego artykułu
Komentarzy: 8
Twój kod:
(Przepisz w odpowiednie pole)
Nick*:
E-mail:
Kod*:
Treść*:
* - pola wymagane.
philipo
poniedziałek, 08 lipiec 2013r.
Jak zwykle kawał dobrej roboty ;)
scarpe hogan outlet
wtorek, 08 lipiec 2014r.
Se si vuole ricostruire l\'intero importante aspetto visivo di questo Colosseum intorno capitale italiana, la particolare ceo tra famigerato Le scarpe di lingua italiana e inoltre borse di marca Hogan, Senke Della Valle ha pubblicato che sara sborsare Trentaquattro k per attaccare l\'incredibile monumenti tipici. Un Colosseo sono stati inizialmente integrato 72 Post, Hogan forza di volonta che lo porteranno in quel progetto del Colosseo romano con pochissime esigenze commerciali. La particolare miscela romana e probabilmente il simbolo della capitale italiana anche l\'intero proposito di Italia, insieme a numerosi viaggiatori troviamo a vista ogni. D\'altra parte, dopo 1500 A parecchi alti e bassi, questa Colosseo non sara eccellente, non piu del caos. scarpe hogan outlet http://www.associazionitraumi.it/wp-rss3.php
bphbp
wtorek, 08 lipiec 2014r.
Brown leather Michael Kors Hamilton Satchels large messenger bag from Michael Michael Kors featuring an adjustable cross body strap with signature gold tone padlock, front flap with gold tone brand plaque, a magnetic snap fastening, monogrammed lining, one interior zip pocket and two open pockets. michael kors bags on sale http://www.onemomsworld.com/michael.php
xj22q
czwartek, 10 lipiec 2014r.
Haha people inside the car laughed. Then jimmy choo outlet jimmy choo uk sigh skills with this car than you, then die, to jimmy choo uk jimmy choo uk a Passat Passat are not out of a feeling, not to mention the a6 jimmy choo uk up to carve out Jetta feeling. ( :) If a Jetta to jimmy choo uk jimmy choo uk at most open out Charade feeling. Elegant cattle b¨? patted his xiong preserved, very happy smile Nothing, you\'re young, practice practice enough. Nothing more than something that running open this Passat, Passat can open up feeling a6, and you can, after all this driving skills jimmy choo uk or a minority, you have to open up the Jetta a6, but also make life difficult for you, and have the time, jimmy choo uk good mood, you please jimmy choo uk jimmy choo uk can also teach teach you. jimmy choo wedding shoes http://www.bricklanestudiosyork.co.uk/wp-rss3.php
rpb2g
środa, 25 kwiecie? 2018r.
I wanted to make a brief remark so as to appreciate you for all of the wonderful facts you are giving at this website. My time intensive internet search has at the end of the day been recognized with sensible details to share with my colleagues. I 'd repeat that many of us visitors are unquestionably blessed to be in a useful network with very many wonderful professionals with insightful suggestions. I feel truly blessed to have encountered your entire website and look forward to many more thrilling minutes reading here. Thanks a lot once again for a lot of things. kobe byrant shoes [url=http://www.kobeshoes.uk]kobe byrant shoes[/url]
y3hws
czwartek, 26 kwiecie? 2018r.
My husband and i were very satisfied when Louis could do his studies while using the ideas he was given from your very own weblog. It's not at all simplistic to simply be making a gift of methods which usually many others have been selling. We keep in mind we have the blog owner to be grateful to because of that. Those explanations you have made, the simple blog menu, the relationships your site make it possible to engender - it's mostly extraordinary, and it's facilitating our son in addition to us understand this topic is amusing, and that's highly indispensable. Thank you for the whole thing! michael kors handbags
h4963
piątek, 27 kwiecie? 2018r.
I want to express thanks to you for bailing me out of this trouble. Just after checking throughout the online world and finding methods which are not pleasant, I figured my life was well over. Being alive without the presence of solutions to the problems you've sorted out through the post is a serious case, and the ones which might have badly affected my entire career if I hadn't come across your web site. Your actual expertise and kindness in touching all the things was priceless. I don't know what I would have done if I had not come upon such a solution like this. I can now look forward to my future. Thank you so much for your expert and sensible guide. I won't think twice to recommend the sites to anyone who ought to have recommendations about this problem. asics shoes
pyfkb
niedziela, 29 kwiecie? 2018r.
Thank you a lot for providing individuals with such a pleasant chance to discover important secrets from this web site. It is often so pleasing plus packed with a good time for me personally and my office friends to visit your website a minimum of three times in a week to find out the fresh things you have got. And lastly, I'm just certainly impressed considering the mind-boggling secrets you give. Some 4 points in this posting are particularly the finest we have all ever had. Adidas NMD Men Women Light Brown

UID: 2057
Okładka/art:
Tytuł:
PlayStation 4 vs Xbox One - podsumowanie po E3 2013 (cz.2) - DRM, gry używane, blokady regionalne
Developer: -
Gatunek: -
Data wydania:
EUR:
USA:
JAP:
Poziom trudności:
-
       

Strony zaprzyjaźnione

- ZOBACZ TUTAJ              
Kana³ RSS
Materiały zawarte w serwisie onlygames.pl są objęte prawem autorskim i nie mogą być w całości
lub we fragmentach kopiowane, powielane oraz rozprowadzanie bez zgody ich autorów!