Onlygames.pl | Serwis Konsolowy, recenzje gier, konsole | PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PSP, 3DS, DS, PS2, strona o konsolach

------------------------------------
Kanał OnlyGamespl na YouTube:

Zdjęć w galerii: 14033
Liczba wiadomości: 8393
Liczba artykułów: 1800
Poznań Game Arena 2016 & Warsaw Games Week 2016 - wideo-relacja z imprez | Przedstawiamy Wam wideo-relację z dwóch najważniejszych tegorocznych imprez growych. Sprawdźcie koniecznie.
Uncharted 4: Kres Złodzieja - recenzja [PS4] Murawany kandydat do tytułu "Gry Roku 2016"? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Castlevania: Symphony of the Night - Strefa Retro [PSone, Sega Saturn] Kiedyś niedoceniona, a po latach uznana za jedną z najlepszych produkcji 32-bitowej ery. Czy słusznie?
Nintendo Wii - poradnik kolekcjonera | W kolejnym "Poradniku kolekcjonera" gościmy Nintendo Wii. Kompletny poradnik opisujący Wam który model konsoli wybrać i jakimi akcesoriami warto się zainteresować.
PES 2017 - recenzja [PS4, Xbox One] Czy tegoroczna edycja Pro Evolution Soccer wróciła wreszcie w pełni na właściwe tory? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Game Boy Advance - poradnik kolekcjonera | Który model konsoli jest najlepszy? Jakich gier szukać? Na te i inne pytania dotyczące GBA odpowiadamy w kolejnym poradniku.
PlayStation 4 PRO - recenzja [PS4] Przed Wami szczegółowy test PS4 PRO - najnowszej konsoli Sony. Warto kupić? Czy warto przesiąść się ze starej PS4? I jak moc PS4 Pro przekłada się na gry?
PlayStation 4 PRO - unboxing | Rozpakowanie nowiutkiego zestawu z PS4 PRO (konsola debiutowała w naszym kraju 10 listopada). Zobaczcie jak prezentuje się sprzęt (wg Sony) dla "profesjonalnych" (?) graczy...
Lara Croft and the Guardian of Light - recenzja [PS Store / Xbox Live / Steam] PlayStation 3Xbox 360PC

Nie jestem i nigdy nie byłem zagorzałym fanem Lary Croft. Nie przemawiała do mnie koncepcja gry, gdzie strzelanie przetykane jest „zagadkami” o poziomie skomplikowania tak żałosnym, że nawet widzowie MiniMini poradziliby sobie z ich rozwiązaniem. Jednak o nowej przygodzie pani archeolog usłyszałem dwie rzeczy, które mnie zachęciły do zakupu. Po pierwsze, że to wcale nie jest Lara Croft, co związane jest m.in. z tym, że teraz najsłynniejsza angielka w grach wideo, jest własnością Japończyków (mowa o SquareEnix). Po drugie, że świetnie sprawuje się w kooperacji i to kooperacji prawdziwej, czyli z kompanem siedzącym obok nas na kanapie, nie jakiejś tam kooperacji przez sieć. Zaopatrzony w piwo i zwerbowawszy brata, przygotowany do eksploracji ruin – rozpocząłem nową przygodę.

Niezorientowanych informuję, że Lara przeżyła małą metamorfozę. Mianowicie stała się… izometryczna. Gra platformowa z kamerą w stylu Diablo wydawałaby się pomysłem nie do zrealizowania, jednak co to dla Japończyków! Nowe przygody panny Croft przeczą temu stwierdzeniu z całą mocą. Po paru minutach sytuacja jest opanowana, a my przyzwyczajeni do nowej konwencji radośnie biegamy po ekranie szukając czegoś co można by przesunąć, rozwalić, czy przeskoczyć. Nieco trudności może sprawiać mierzenie do przeciwników, ponieważ musimy wycelować prawą gałką, a następnie przytrzymać triggera. Trudność jest taka, że w Guardian of Light nie ma celownika, więc kilka pierwszych strzałów, jest zazwyczaj niedokładnych. Warto dodać, że gra jest długa, jak na produkcję wydawaną cyfrowo. Przejście kampanii w coopie zajęło mi i mojemu bratu (a oboje jesteśmy raczej twardymi graczami) cztery godziny, jednak dosłownie przelecieliśmy przez grę i nie zdobyliśmy nawet jednej trzeciej bonusów i nagród jakie można odblokować. Fabuła jest szczątkowa, wręcz zupełnie pomijalna, więc nie będę o niej nawet wspominał.Nowa Lara to produkcja bardzo przyjemna. Kooperacja jest właściwie zrealizowana, obecność drugiego gracza jest nie tylko czysto ozdobna. Obaj bohaterowie współpracują aby rozwiązywać nietrudne zagadki, czy pokonywać wrogów. Zazwyczaj nietrudno się połapać, czego chcą od nas projektanci poziomów, chwila zastanowienia wystarczy aby rozwiązać właściwie każdą zagadkę. Wojownicza heroina ma do swojej dyspozycji linkę, którą może wystrzeliwać, aby przyczepiać się do innych przedmiotów, wspinać na wysokie ściany, bądź tworzyć przejście, po którym będzie mógł przejść jej towarzysz. Nasz drugi, przed chwilą wspomniany bohater - Totec ma na wyposażeniu tarczę, która chroni go przed pociskami, a jeżeli wzniesie ją do góry, pozwoli to Larze na nią wskoczyć, co pomoże nam we wdrapaniu się na wyższe platformy. 

Wykonanie gry jest bardzo porządne. Znów, poziom jest bardzo wysoki jak na grę za kilkadziesiąt złotych. Indiańskie ruiny prezentują się jak należy, a przynajmniej tak mi się zdaje (nie wiem, nigdy nie widziałem indiańskich ruin;). Powierzchnia jest co prawda dosyć monotonna kolorystycznie, jednak w podziemiach zdarzają się pewne urozmaicenia w designie poziomów, gdzie czasami dominuje kolor zielony, a gdzie indziej czerwony. Przeciwnicy są również dosyć interesujący, zwłaszcza ci więksi, oraz bossowie, których jest w grze kilku. Na większość z nich trzeba mieć sposób, ale niektórych wystarczy po prostu naładować niewyobrażalną ilością ołowiu.Poszukiwacze skarbów znajdą w nowej Larze dla siebie świetną pożywkę. Pierdółek do zbierania jest naprawdę sporo. Małe klejnoty dające nam bonusowe punkty, bronie, czerwone czaszki pochowane po całym poziomie, ulepszenia zdrowia i amunicji, przedmioty które zwiększają naszą szybkość, obronę czy atak. Jest tego mnóstwo. Jakby tego było mało, każdy z poziomów ma swoje własne wyzwania, za które także otrzymujemy nagrody. Trzeba pokonać dodatkowego przeciwnika, zdobyć dużo punktów, czy wykonać jakiś szczególnie trudny, czy dziwny manewr. Rzeczy do roboty jest w grze multum.Czy warto wydać 1200MSP/15$ na Larę Croft i Strażnika Światła? Moim zdaniem tak, jeżeli macie dwa pady i osobę która będzie Wam towarzyszyć w trakcie wyprawy. Single player, jest mniej emocjonujący i widać, że mniej się przyłożono do tego aspektu gry. Poza tym bądźcie gotowi na to, że ponieważ gra jest dosyć długa, możecie trochę się ponudzić. Ja gdzieś w 2/3 gry zacząłem czuć monotonię, ponieważ formuła dla mnie się wyczerpała. Niestety taka moja natura, szybko się nudzę i niecierpliwię. A może taka jest po prostu charakterystyka współczesnego gracza? Wróćmy jednak do Lary, która, chociaż nie jest grą wybitną, to zapewnia kilka godzin mile spędzonego czasu, a w kategorii ilość rozgrywki/zł jest zdecydowanym faworytem na XBLA czy PSNie. Warto.

Kamil "Sathorn" Ostrowski

8
Oryginalność
Izometryczne podejście do tematu Lary i wprowadzenie kooperacji wnosi sporo świeżości.
8
Grafika
Jak na grę w cyfrowej dystrybucji jest bardzo dobrze, oby więcej tak dopracowanych produkcji.
6
Dźwięk
Skrypt tekstu czytanego z całej gry zmieściłby się pewnie na jednej kartce A4. Muzyka trochę irytuje.
8
Grywalność
Zagadki, walka i elementy platformowe. Wszystko dobrze wyważone, chociaż trochę schematyczne. Do przejścia tylko w coopie.
9
Źywotność
Wymaksowanie tej produkcji musi być karkołomnym zadaniem. To nie dla mnie, ale jeżeli ktoś jest typem zbieracza, poczuje się tutaj jak w raju.
8
Ocena końcowa
Bardzo dobra gra, ze świetnym co-opem, niestety szczątkową fabułą. Problemem jest to, że od początku do końca robimy w zasadzie to samo, czyli walczymy, rozwiązujemy proste zagadki i skaczemy. Szkoda, że GoL nie rozwija się wraz z postepami w grze.

Jak oceniamy? Wyjaśnienie naszego systemu ocen tutaj.

Strona artykułu: [1]        
Dodaj komentarz
do tego artykułu
Komentarzy: 8
Twój kod:
(Przepisz w odpowiednie pole)
Nick*:
E-mail:
Kod*:
Treść*:
* - pola wymagane.
Lewy
środa, 15 wrzesień 2010r.
Jak dla mnie nawet za niska ocena. Gra jest super i jak na gre do sciągnięcia to mozna ją bardzo bardzo polecić. Dla mnie 9/10.
Dex73
niedziela, 09 styczeń 2011r.
Przeszedłem cała grę i uważam że jest rewelacyjna. Moja ocena 10/10
Tenen
poniedziałek, 04 kwiecień 2011r.
Na Steamie do wzięcia za grosze ;) Polecam bo warto.
DSEJZmZOfPBGZndkq
czwartek, 06 wrzesień 2012r.
Muki napisał:Pana treści są nwaaprdę świetnie zredagowane, i w zasadzie twf3rcze, prowadzące niemal za rączkę czytelnika.Niemniej z przykrością muszę szczegf3lnie podkreślić fakt ze Eter nie jest żadną cząstką materii, nawet nie przejawia tych cech. W tym problem ze wszyscy wymyślają status i stan Eteru a on to specyficzna cecha metryki i jej przestrzeni. Inna i dalece odmienna od standardowych widzeń dnia obecnego.Dzięki za pochwałę... i już wyjaśniam, jak to jest z tą cząstką. Jeśli czytał Pan uważnie, to zauważył, że według KTP materia to w istocie zbf3r centralnie symetrycznych pf3l, ktf3re są określane za pośrednictwem przyśpieszeń, jakie w tych miejscach mają inne podobne pola. Te pola dla prostoty wygodnie jest nadal nazywać cząstkami, pomimo że już wiadomo, co za tym pojęciem się kryje. Bo trzeba też uwzględniać to, że za pomocą zmysłf3w rozrf3żnianie pf3l jest utrudnione, a cząstki można rozrf3żniać choćby w postaci ziarenek piasku. Te ziarenka to rf3wnież pola, ale taki wniosek można wyciągnąć po dość głębokiej logicznej analizie, opierając się na doświadczalnych faktach.Pytałem już na S24 gdzie i w jaki sposf3b (wzf3r) można zamieścić w tym temacie prace ale zostało to pominięte zbyte milczeniem.Ja też w tym nie pomogę, bo na tym się nie znam. :)Wszystkiego dobrego.
YEnLHOCPN
czwartek, 06 wrzesień 2012r.
BTkVXj cygqevaglmro
QQGQVuJXoLihJlejuU
piątek, 07 wrzesień 2012r.
XaZSB8 , [url=http://zzdiupvhcxxm.com/]zzdiupvhcxxm[/url], [link=http://rcqkzbkxkhlx.com/]rcqkzbkxkhlx[/link], http://lvseaxuctoec.com/
OOCuTyKmIAYpaahZqHI
sobota, 08 wrzesień 2012r.
VlMynp mswtnvakzltn
cNIwzapuZH
sobota, 08 wrzesień 2012r.
ry7j6D , [url=http://bvzetcwyzjhz.com/]bvzetcwyzjhz[/url], [link=http://ctmgtergvqnp.com/]ctmgtergvqnp[/link], http://wnaxgscpewpl.com/

UID: 3650
Okładka/art:
Tytuł:
Lara Croft and the Guardian of Light
Developer: Crystal Dynamics
Gatunek: Platformowa
Data wydania:
EUR: 18/08/2010
USA: 18/08/2010
JAP: 18/08/2010
Poziom trudności:
średni( 3/5)
       

Strony zaprzyjaźnione

- ZOBACZ TUTAJ              
Kana³ RSS
Materiały zawarte w serwisie onlygames.pl są objęte prawem autorskim i nie mogą być w całości
lub we fragmentach kopiowane, powielane oraz rozprowadzanie bez zgody ich autorów!