Onlygames.pl | Serwis Konsolowy, recenzje gier, konsole | PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PSP, 3DS, DS, PS2, strona o konsolach

------------------------------------
Kanał OnlyGamespl na YouTube:

Zdjęć w galerii: 14033
Liczba wiadomości: 8451
Liczba artykułów: 1800
Historia E3 - przegląd wszystkich dotychczasowych edycji PlayStation 3Xbox 360WiiPlayStation 2PSPDSPC

E3 w 2001 roku odbywało się zaledwie na kilka miesięcy przed planowanymi premierami Xboxa oraz GameCube, więc konferencje były bardzo przehype'owane. Nintendo pokazało tytuły startowe oraz Game Boya Advance, który z czasem okazał się ogromnym sukcesem. Sony przedstawiło swoje online'owe plany odnośnie Socoma 2, a także super pokazy Gran Turismo 3 oraz Devil May Cry. Microsoft prezentował tymczasem Project Ego (Fable) oraz późną wersję Halo - wszystkie pozycje robiły duże wrażenie. Rokcstar pokazał tymczasem Grand Theft Auto 3, które zrewolucjonizowało pojęcie "swobody" w grach. Sega tymczasem przekształciła się w firmę wydawniczą i zapowiadała już Sonica oraz Panzer Dragoon na konsole dawnej konkurencji.



W 2002 roku duży szok wywołał engine graficzny Dooma 3, który prezentowany był na PC. Nintendo przedstawiło line-up od developerów first-party, a więc zapowiedzi Super Mario Sunshine, Metroid Prime oraz The Legend of Zelda: Wind Waker. Microsoft oficjalnie ogłosił ideę Xbox Live, czyli płatnej (49,99$) platformy sieciowej, która zrewolucjonizowała pojęcie online'owego grania na konsolach. Dużym hitem był też Ninja Gaiden - exclusive dla Xboxa. Sony tymczasem przekonywało, że jest już zwycięzcą w wojnie konsol ówczesnej generacji z 30 milionami PS2 wypuszczonymi do sklepów (konkurencja nie dobijała nawet do połowy tej liczby). Dowiedzieliśmy się też o połączeniu sił Disneya oraz Square, kczego efektem miał być Kingdom Hearts.

W 2003 roku gorąco było wokół Half-Life 2 na PC. Oprócz tego zapowiedziano PlayStation Portable, czyli handhelda mającego w założeniach być silnym konkurentem dla monopolisty na rynku konsol przenośnych - Game Boya Advance. Nintendo promowało wspólne funkcje w grach na GBA i GameCube oraz ideę ich łączenia specjalnym kabelkiem. Dużo zamieszania wzbudziły też wielkie nowości w postaci Resident Evil 4 na GC, Metal Gear Solid 3: Snake Eater na PS2 czy multiplatformowy Prince of Persia.



Rok 2004 był nieco spokojniejszy. Największym newsem była bodajże prezentacja pomysłu na DS-a i obranie przez Nintendo nowej strategii dotarcia także do tzw. casualowych, czyli "niedzielnych" graczy. Halo 2 dominował w budkach Microsoftu, a multiplayerowe demo wzbudziło w zwiedzających pozytywne emocje. Blizzard tymczasem promował rewolucję w postaci World of Warcraft, Sony - PSP oraz gorącego God of War.

Chociaż E3 w 2005 roku miało być jedną z najważniejszych edycji, wszyscy przeżyli lekki zawód. Najwięksi giganci prezentowali swoje nowe konsole - Sony pokazało PlayStation 3, Nintendo ich Revolution (potem przechrzczone na Wii), a Microsoft Xboxa 360. Do każdego z tych pokazów można się było przyczepić. Na konferencji Sony ujrzeliśmy w zasadzie same rendery - wyraźnie było widać, że japoński gigant elektroniczny nie ma jeszcze gier choćby w środkowej fazie developingu (dużego zamieszania narobił render z Killzone 2, do którego ludzie z Guerilla Games przez kolejne lata próbowali się zbliżyć). Microsoft prezentował tytuły startowe 360-tki, które z wyjątkiem kilku pozycji (Project Gotham Racing 3) nie szokowały oprawą graficzną, natomiast Nintendo pokazało tak naprawdę niewiele. Na PC prezentowano tymczasem świetnego The Elder Scrolls IV: Oblibion, a także Prey (tytuł, który po raz pierwszy odsłonięto na E3 w 1998 roku).



W 2006 roku zobaczyliśmy już dużo więcej dobrego na Xboxa 360. Gears of War szykowany był na wielki hit i nie zawiódł. Wszyscy chcieli zagrać na Wii, czego efektem były kilkugodzinne kolejki dziennikarzy do stanowisk przygotowanych przez Nintendo - promowane były wówczas między innymi The Legend of Zelda: Twiligh Princess (w wersji na Wii) oraz Metroid Prime 3. PS3 również wzbudzała duże zainteresowanie - nawet pomimo faktu, że miała być bardzo droga. 499$ za wersję 20GB oraz 599$ za wersję z 60GB dyskiem twardym - te ceny wywołały szok na całym świecie, nawet pomimo zapewnień Sony, że najwyższa jakość kosztuje swoje. Oprócz tego pokazywano wiele późniejszych hitów, m.in. Mass Effect, Crysis, Bioshock czy Assassin's Creed.



E3 2007 było zupełnie inną imprezą niż poprzednie edycje. Zmieniono nazwę na E3 Media And Business Summit, a całe show miało bardzo kameralny charakter - dużo mniejsza ilość zaproszonych dziennikarzy, brak boomu, hostess oraz ogromnej hali z masą stanowisk do grania nie sprzyjały atmosferze podniecenia. Wszyscy skupili się na prezentacjach najnowszych gier. Fallout 3, Call of Duty 4 oraz Crysis to jedne z większych hitów. Sony pokazywało Uncharted, Heavenly Sword oraz Ratchet & Clank: Tools of Destruction, a hitem Nintendo był Super Mario Galaxy. Największymi przebojami na Xboxa 360 miały być tymczasem Halo 3 oraz Project Gotham Racing 4. Ogromne wrażenie robił też niemal ukończony Bioshock.

W 2008 roku najważniejszym neswem było potwierdzenie Final Fantasy XIII na Xboxa 360. Oprócz tego Microsoft zaprezentowało między innymi avatary (zrzynka z systemu Mii znanego z Wii) i New Xbox Experience, czyli nowy dashboard. Największym hitem Nintendo była zapowiedź GTA: Chinatown Wars na DS-a, natomiast Wii nie dostało praktycznie żadnej ciekawej, większej zapowiedzi. Sony raczej nie zaskoczyło zgromadzonych, prezentując pokazywane już wcześniej tytuły (LittleBigPlanet, Resistance 2 oraz Motorstorm 2). Nowością był MAG, czyli pokaz multiplayerowej strzelaniny (dla 256 graczy) oraz Resistance: Retribution na PSP. Puszczono też trailer z God of War 3, który tak naprawdę powiedział nam tylko tyle, że gra powstaje.



Tak oto dochodzimy do tegorocznej edycji, która zapowiada się bardzo ciekawie. Sprawdźcie nasze przewidywania oraz zapowiedź E3 2009.

Rafał "Baron Ski" Skierski

Strona artykułu: [1]  [2]      

UID: 3949
Okładka/art:
Tytuł:
Historia E3 - przegląd wszystkich dotychczasowych edycji
Developer: -
Gatunek: -
Data wydania:
EUR:
USA:
JAP:
Poziom trudności:
-
       

Strony zaprzyjaźnione

- ZOBACZ TUTAJ              
Kana³ RSS
Materiały zawarte w serwisie onlygames.pl są objęte prawem autorskim i nie mogą być w całości
lub we fragmentach kopiowane, powielane oraz rozprowadzanie bez zgody ich autorów!