Onlygames.pl | Serwis Konsolowy, recenzje gier, konsole | PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PSP, 3DS, DS, PS2, strona o konsolach

------------------------------------
Kanał OnlyGamespl na YouTube:

Zdjęć w galerii: 13936
Liczba wiadomości: 8370
Liczba artykułów: 1799
Poznań Game Arena 2016 & Warsaw Games Week 2016 - wideo-relacja z imprez | Przedstawiamy Wam wideo-relację z dwóch najważniejszych tegorocznych imprez growych. Sprawdźcie koniecznie.
Uncharted 4: Kres Złodzieja - recenzja [PS4] Murawany kandydat do tytułu "Gry Roku 2016"? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Castlevania: Symphony of the Night - Strefa Retro [PSone, Sega Saturn] Kiedyś niedoceniona, a po latach uznana za jedną z najlepszych produkcji 32-bitowej ery. Czy słusznie?
Nintendo Wii - poradnik kolekcjonera | W kolejnym "Poradniku kolekcjonera" gościmy Nintendo Wii. Kompletny poradnik opisujący Wam który model konsoli wybrać i jakimi akcesoriami warto się zainteresować.
PES 2017 - recenzja [PS4, Xbox One] Czy tegoroczna edycja Pro Evolution Soccer wróciła wreszcie w pełni na właściwe tory? Sprawdźcie w naszej wideo-recenzji.
Game Boy Advance - poradnik kolekcjonera | Który model konsoli jest najlepszy? Jakich gier szukać? Na te i inne pytania dotyczące GBA odpowiadamy w kolejnym poradniku.
PlayStation 4 PRO - recenzja [PS4] Przed Wami szczegółowy test PS4 PRO - najnowszej konsoli Sony. Warto kupić? Czy warto przesiąść się ze starej PS4? I jak moc PS4 Pro przekłada się na gry?
PlayStation 4 PRO - unboxing | Rozpakowanie nowiutkiego zestawu z PS4 PRO (konsola debiutowała w naszym kraju 10 listopada). Zobaczcie jak prezentuje się sprzęt (wg Sony) dla "profesjonalnych" (?) graczy...
Alien Breed - recenzja PlayStation 3PS VitaiOS/Android

Początek lat dziewięćdziesiątych niezmiennie kojarzy mi się z grami na Amigę i „Pegasusa”. Komputer firmy Commodore królował w polskich domach, a jeśli ktoś miał jakąkolwiek konsolę, był nią klon NES-a sprzedawany na bazarach.  Alien Breed to jedna z produkcji, które decydowały o sukcesie „Przyjaciółki”, jak zwykło się mawiać na Amigę. Studio Team17 między innymi dzięki tej pozycji zaistniało na dobre w branży i mogło później stworzyć słynne Worms. Tylko czy ponad dwadzieścia lat później mechanika Alien Breed będzie jeszcze w stanie kogoś zainteresować?

Nie oszukujmy się – od 1991 roku minęły ponad dwie dekady. Sam koncept, niegdyś wydawało się bardzo dobry, dzisiaj już bardzo się zestarzał. Kiedyś była to namiastka survival-horrou z obcymi, dzisiaj straszy co najwyżej schematami i klonami alienów, które nikogo już nie przestraszą. Akcję obserwujemy z góry: widać naszego żołnierza, od czasu do czasu przechadzających się obcych i tony śmieci walających się po poziomie. Mamy małe ikonki symbolizujące pieniądze, amunicję i „klucze” otwierające drzwi. Tych ostatnich na jednym poziomie jest co najmniej kilkadziesiąt, a czasem nawet ponad setka.Eksplorowanie kosmicznych baz przypomina przedzieranie się na strychu przez pajęczyny – rozgrywka ma przecież ponad dwadzieścia lat. Każdy poziom to swego rodzaju labirynt pełny zamkniętych drzwi. Błądzicie więc swoim żołnierzykiem po korytarzach i staracie się dotrzeć do celu albo rozwalić jakiś reaktor. Potem ucieczka w odwrotną stronę i level zaliczony. Gameplay jest prosty do bólu – wystarczy właściwie otwierać kolejne drzwi, eliminować obcych i prędzej czy później dotrzecie do celu. Jeśli zabraknie Wam kluczy, za zebrane pieniądze możecie dokupić nowy pakiet w sklepie (dostępnym w menu pauzy) albo… rozwalić drzwi strzelając w nie i jednocześnie marnując cenną amunicję. Pierwszoplanowym zakupem jest też mapa bez której przedzieranie się przez level przypomina drogę przez mękę. Na szczęście jednorazowy zakup wystarcza, aby w każdej chwili mieć możliwość podejrzenia schematu wszystkich poziomów.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Na powyższym filmiku pokazujemy Wam gameplay z Alien Breed (z wersji na PS3). Możecie obejrzeć dwa poziomy - jeden z 'Enhanced Mode' (poprawiona oprawa graficzna, ułatwiona rozgrywka), a drugi w 'Classic Mode' (stara oprawa graficzna, brak ułatwień). Materiał pochodzi z naszego kanału na YouTube: onlygamespl.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Alien Breed potwornie się zestarzał między innymi przez to, że rozgrywka jest schematyczna do bólu. Po przejściu jednego etapu możecie powiedzieć, że widzieliście już wszystko – dalej będzie już tylko dłużej, obszerniej i trudniej. Nie pomaga fakt, że ciągle atakuje nas ten sam rodzaj aliena. W sumie twórcy wysilili się na przygotowanie całych trzech gatunków obcych, co może w 1991 roku nie raziło, ale dzisiaj już kłuje w oczy. Nie ma oczywiście mowy o jakimkolwiek uczuciu strachu – mamy 2013 rok, a nie 1991, gdzie kilka dziwnych dźwięków wystarczało, abyśmy podskakiwali przed monitorem Amigi.


 

Twórcy postarali się na szczęście nieco odświeżyć swój tytuł przygotowując wzbogaconą wersję. Na PS3 / PS Vita mamy więc sterowanie oparte na dwóch gałkach analogowych (lewa odpowiada za poruszanie się bohaterem, a prawa za strzelanie w dowolnym kierunku), co oczywiście upraszcza rozgrywkę względem oryginału, ale stara mechanika w dzisiejszych czasach już by raczej nie przeszła. Przypominam, że w wersji na Amigę można było strzelać tylko w kierunku, w którym zwrócony był nasz żołnierz, co tym bardziej zawyżało poziom trudności.

Kolejnym dodatkiem jest mała strzałka na ekranie symbolizująca w którą stronę należy się udać, aby osiągnąć cel. Więcej jest też amunicji/kluczy na poziomach, więc zadanie mamy nieco ułatwione, choć i tak poziom trudności jest dość wysoki. Oprawa graficzna w niczym nie powala – jest poprawna i tyle. Niewiele odbiega od oryginału oprócz tego, że nie musimy oglądać już pikselozy. O dźwięku trudno z kolei coś powiedzieć oprócz tego, że jest. Brakuje porządnego podkładu muzycznego w tle, bo jedyne co tu można usłyszeć to odgłos wystrzału, zabijanego obcego i zebrania przedmiotu. Oszczędnie do bólu, dokładnie tak jak kiedyś.Czy jest zatem coś, co ratuje ten tytuł? Tak, mimo wszystko tak. Po pierwsze dostajemy oryginalnego Alien Breed z sześcioma poziomami, Alien Breed Special Edition (najpopularniejszą, specjalną edycję) z dwunastoma etapami do przejścia, a do tego jeszcze trzy dodatkowe zestawy poziomów przygotowane specjalnie z okazji wypuszczenia tej odrestaurowanej wersji (po cztery plansze na jeden dodatek). Labiryntów do przejścia jest więc sporo, a do tego gra obsługuje online’ową i lokalną kooperację! To zdecydowanie zwiększa grywalność, zwłaszcza jeśli macie drugiego chętnego gracza, który na jednej kanapie będzie Wam towarzyszył.

Dużym plusem, przynajmniej dla mnie, jest też możliwość przełączenia się w menu na oryginalną rozpikselowaną wersję – bez problemu można zaliczyć wszystkie poziomy dokładnie w tych samych warunkach, w jakich graliśmy na Amidze. Gratka dla fanów oryginału, ale raczej wyłącznie dla nich, bo stara mechanika już zupełnie nie przystaje do obecnych standardów. Dla fanów dostępne są listy rankingowe do każdego poziomu, czy trybu.Alien Breed to tytuł z brodą, który jest w stanie trafić raczej wyłącznie do tych graczy, którzy pamiętają oryginał z Amigi. Pograć można, ale na rynku jest wiele lepszych tytułów z podobną mechaniką (sterowanie przy pomocy dwóch gałek analogowych, włóczenie się po kosmicznych bazach). Fani pierwotnej wersji pewnie z łezką oku powspominają złote lata swojej młodości, ale młodsi gracze raczej nie zdzierżą tego typu konceptu. Warto dodać, że gra na platformach Sony obsługuje „cross-buy”, czyli kupując wersję na jedną z konsol (PS3/PS Vita), drugą otrzymujemy za darmo (jest też wsparcie dla „Cross-save”). Cena standardowa w sklepiku Sony to 31 złotych – dużo, jak na taki retro-tytuł. Radzę poczekać na jakąś obniżkę. W momencie pisania tej recenzji Alien Breed był dostępny dla abonentów PS Plus za całe 10,23zł – za taką kwotę, można spokojnie rozważyć zakup.

Rafał „Baron Ski” Skierski

 

PLUSY:

 

  • Dużo do przejścia (AB, AB Special Edition, trzy dodatki);
  • Kooperacja – na jednej konsoli lub online;
  • Możliwość zagrania w Classic Mode;
  • Wspiera cross-save i cross-buy na konsolach Sony.

MINUSY:

  • Rozgrywka jest schematyczna do bólu;
  • Ciągle te same klony alienów;
  • W standardowej cenie na PS Store (31zł) zbyt droga.

Wersja na urządzenia z systemami iOS/Android

Dostępna jest również wersja na komórki/tablety (iOS/Android), która niewiele różni się od tej z konsol Sony. Również mamy sterowanie symulujące dwie gałki analogowe (co oczywiste, nieco mniej wygodne, bo opierające się na ekranie dotykowym), również jest możliwość przełączenia się na klasyczną Amigową wersję, a do tego – co już jest normą w wersjach na komórki – twórcy dołożyli system mikro-płatności. W sklepiku w menu pauzy można płacić naszymi realnymi pieniędzmi, aby dokupić amunicję czy klucze, co niezmiennie mnie żenuje… Na szczęście to tylko opcja – można poradzić sobie bez tego. Minusem tej wersji jest za to brak trybu dla dwóch graczy. Podsumowując, jeśli miałbym kupować jedną z wersji i wszystkie byłyby dostępne w podobnej cenie, zdecydowałbym się na tę konsolową.
2
Oryginalność
W 1991 roku to było coś, ale dzisiaj razi tylko schematami.
5
Grafika
Zjadliwa. Twórcy mogli bardziej się postarać, bo usprawniona wersja nie różni się wiele od klasycznej.
4
Dźwięk
Kilka dźwięków na krzyż, brak jakiejkolwiek muzyki.
6
Grywalność
Potrafi wciągnąć, choć powtarzane w kółko te same schematy obniżają grywalność. Z kolei podbija ją tryb kooperacji.
6
Źywotność
Dostaliśmy sporo, bo pierwszą część Alien Breed, Specjalną Edycję oraz trzy dodatki. Nie zmienia to jednak faktu, że jak ktoś się uprze, to w nieco ponad trzy godziny zaliczy wszystko.
6
Ocena końcowa
Alien Breed niespecjalnie przetrwał próbę czasu, ale fani oryginału z Amigi mogą dać mu szansę. Standardowa cena w PS Store jest jednak zbyt wygórowana – radzę poczekać na jakąś promocję.

Jak oceniamy? Wyjaśnienie naszego systemu ocen tutaj.

Strona artykułu: [1]        
Dodaj komentarz
do tego artykułu
Komentarzy: 2
Twój kod:
(Przepisz w odpowiednie pole)
Nick*:
E-mail:
Kod*:
Treść*:
* - pola wymagane.
binio
środa, 30 pazdziernik 2013r.
Niezła cena jak na taki staroć. Emulator zassać roma i wio :)
Justsith
wtorek, 02 stycze? 2018r.
Propecia Sterilizzazione http://costofcial.com - cheap cialis Viagra 79 Compra Cialis Barcelona cialis Cialis Effetti Negativi Pharmacy24online Viagra Fur Manner Kaufen Buy Roaccutane Online http://costofcial.com - viagra cialis Cost Of Priligy Online Female Viagra

UID: 1640
Okładka/art:
Tytuł:
Alien Breed - recenzja
Developer: Team 17
Gatunek: strzelanina
Data wydania:
EUR: 12/02/2013
USA: 12/02/2013
JAP: -
Poziom trudności:
średni (3/5)
       

Strony zaprzyjaźnione

- ZOBACZ TUTAJ              
Kana³ RSS
Materiały zawarte w serwisie onlygames.pl są objęte prawem autorskim i nie mogą być w całości
lub we fragmentach kopiowane, powielane oraz rozprowadzanie bez zgody ich autorów!