Onlygames.pl | Serwis Konsolowy, recenzje gier, konsole | PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PSP, 3DS, DS, PS2, strona o konsolach

------------------------------------
Kanał OnlyGamespl na YouTube:

Zdjęć w galerii: 14033
Liczba wiadomości: 8451
Liczba artykułów: 1800
PSOne na PC - Czy to jawa czy sen? PCPSX
Od jakiegoś czasu gdy sprzedałem swojego PSOne i pozostał mi PC oraz około 20 CD z najlepszymi grami na moje dawne szare pudełko, szukałem w sieci jakiegoś emulatora mojej ukochanej zabaweczki ;-). Na PS2 niestety mnie nie stać wiec emulator był najlepszym wyjściem.

Odpowiedniego stuff'u szukałem od około 2 lat. Niestety kolejne wersje PSemu i Bleem'a nie zadowalały mnie. Nie dość ze większość gier się "kaszaniła" to jeszcze szybkość emulacji pozostawiała wiele do życzenia pomimo obsługi przez Bleema Direct 3D. Nawet wyprodukowany najpierw na Mac'a a potem PC przez firmę Connectix słynny emulator VGS (Virtual Game Station) mnie nie zadowalał - co prawda wszystkie gry które miąłem na szaraka odpalały się bezproblemowo. Według producenta VGS obsługuje 90% gier na PSX to bardzo dużo ,a ze prawie nigdy nie daje się 100% można wiec rzec ze jest to emulator doskonały. Czy na pewno ? Szybkość przyzwoita na D800 z 160 MB RAM ,grafika tez wyświetlana OK bez żadnych buraków ,ale fakt braku obsługi Direct 3D lub OpenGL i do tego rozdzielczość niższa niż na moim starym PSX którego już nie mam niestety skłonił mnie do dalszych poszukiwań odpowiedniego oprogramowania.
Gdy już miałem sprzedać moje gry z PSONE (znajomemu który kupił ode mnie PSX'a), zobaczyłem światełko w tunelu a mianowicie doskonały emulator PSX'a jakim według mnie jest ePSXe (Enhanced PSX Emulator).

Projekt ePSXe został stworzony przez trzech młodych gniewnych ;-) którzy to nie stawiają bynajmniej pierwszych kroków w tworzeniu emulatorów. Są to calb - który zasłużył się powstaniem słynnego emulatora SNES'a ESNES oraz _Demo_ który z kolei stworzył najlepszy na świecie emulator również SNES'a o nazwie ZSNES i jeszcze trzecia postać Galtor który jest nowy na scenie ale już po ePSXe widać co jest wart. Trochę zastanawiające skąd u ludzi kochających SNES'a takie zainteresowanie PSOne? Jedno jest pewne. DZIĘKI IM ZA TO!
Co jest najważniejsze program ten jest całkowicie darmowy w przeciwieństwie do VGS czy Bleem'a za które przychodzi słono zapłacić jeśli chce się z nich korzystać legalnie.

Obecnie najnowsza wersja ePSXe posiada numerek 1.5.2. Jak na tak potężny program obsługuje się go całkiem prosto ,ale bez przesady nie jest to VGS w którym wystarczy wsunąć płytkę z PSX i violla. Po pierwsze ePSXe potrzebuje do pracy BIOSu konsoli. Obecnie testowałem go z dwoma wersjami Scph1001-NTSC i Scph7502-PAL powiem szczerze ze oba spisywały się na medal ale o tym za chwile. Musimy również wybrać w opcjach Video z jakim sterownikiem ma pracować nasza karta graficzna Direct3D/OpenGL/Glide. Powiem tylko ze dla kart firmy Nvidia zalecany jest tryb OpenGL. Aby możliwe było filtrowanie tekstur to w opcjach Video / Configure ustawiamy parametr "Texture filtering" na 1.
Jeśli mamy dwa napędy cd-rom możemy w opcjach "cdrom" wybrać który chcemy używać. Domyślnie przypisywany jest pierwszy na szynie ATA.
Jeszcze wrócę na momencik do BIOSu - należy go przegrać do katalogu \bios który znajduje się w katalogu głównym ePSXe. Obrazy BIOSu mają rozszerzenie *.bin czyli np: Scph7502.bin, można go pobrać z rożnych stron związanych z tematyką.
Nieraz tak prozaiczna sprawa jak znalezienie BIOSu jest frustracją a to dlatego ze kopia BIOSu jest nielegalna. Aby legalnie używać BIOS konsoli musimy mieć konsole oraz zgrany z niej BIOS lub taka sama wersje ściągniętą z jakieś fajnej stonki np: www.epsxe-stuff.of.pl ;-). Wraz z kupnem PlayStation nabyliśmy prawa do BIOSu bo z nim ją kupiliśmy. Pomijając aspekt prawny tego zagadnienia, fakt że ePSXe korzysta z BIOSu PlayStation wychodzi mu na dobre.
Czasem ma się wrażenie jakby się siedziało przed konsolą. Nawet BIOS możemy sobie uruchomić z logiem startowym i CD_Playerem znanym z szaraka. Wystarczy tylko w opcjach File wybrać Run BIOS (Gdy już mamy plik z zawartością BIOSu konsoli - polecam Scph7502.bin i przegrany do katalogu \bios).
W opcjach BIOS/Configure klikamy na Select i podajemy ścieżkę dostępu do katalogu z BIOS'em. To wszystko teraz wystarczy włożyć płytkę z PSX, z menu File wybrać Run CDROM i violla możemy się cieszyć Tekken'em 3 na PC lub czymś innym co ci tylko przypadnie do gustu.
Wyżej wspomniana strona została specjalnie stworzona na potrzeby tego artykułu, jest tez tam dostępna wersja PAK z BIOSem i od razu skonfigurowana tylko wystarczy rozpakować, uruchomić ePSXe i już można grać. Oczywiście proces konfiguracji wykonuje się tylko raz potem już nie musimy nic zmieniać, bo i po co? Choć ja czasem lubię się pobawić rożnymi plungin'ami ;).
Jeśli mowa o plugins to do ePSXe jest ich mnóstwo zarówno tych do obsługi grafiki jak i muzykiz a to za sprawą, że ePSXe korzysta także z tych przeznaczonych dla innych emulatorów PSX'a takich jak PSEmu Pro, PSinex, FPSe, AdriPSX, PCS które za dużego pożytku z nich nie robią. Choć konieczność korzystania z nich jest zerowa ponieważ ePSXe ma standardowo świetne plugins to może ucieszyć to ludzi lubiących eksperymentować. Mnie na przykład ucieszyło.

ePSXe może korzystać nie tylko z CD ale także z plików z rozszerzeniem ISO i to zarówno tych oryginalnych jak i tych okrojonych (ze składanek od korsarzy), np.: Miałem wersje CRASH'a która zajmowała 165 MB w ISO oczywiście nie zawierała filmów ale i tak była fajna ;-).
Możemy także uruchamiać pliki wykonywalne PS-EXE w których często znajdują się dema scenowe.
Oczywiście możemy korzystać również z PAD'ow od PC nawet tych z force-feedback. Posiadamy możliwość zapisu stanu gry na wirtualna kartę pamięci której wielkość jak się można domyślić jest ograniczona tylko do wielkości naszego HDD. To nie wszystko - dostajemy także gotowy edytor Cheat'ow i możliwość wstawiania innych z plików *.CHT które tez są ogólnie dostępne.

Co najważniejsze jakość grafiki generowana przez ePSXe jest po prostu więcej niż zadowalająca (zresztą popatrzcie na screeny) a szybkość generowanych klatek u mnie w grze Tekken 3 przy rozdzielczości 640x480/16 bit wynosiła - i tu uwaga 70 fps - tak, 70 fps nie pomyliłem się. Żeby gra nie działała zbyt szybko musiałem włączać limit fps w opcjach. I co jest jeszcze śmieszne, mój sprzęt to nie żaden AthlonXP czy Pentium4 tylko jak już pisałem poczciwy Duron 800 z 160 MB RAM + GeForce 2MX 200. Powiem szczerze - żadna to rewelacja a mimo to ePSXe wyciska z niego siódme poty. Skuteczność odpalanych gier w moim mniemaniu sięga niemal 100% , chociaż autorzy nic na ten temat nie wspominają. Grafika jest cool i nie boje się tego powtórzyć - dopiero teraz widziałem jak by wyglądało Gran Turismo 2 gdyby PSXOne miała trochę więcej mocy. Jeśli mowa o wymaganiach to jako minimum przyjmowane jest P200MMX z 64 MB RAM + Akcelerator 3D (voodoo2 rekomendowane) Win9x lub Linux; a jako sprzęt rekomendowany Pentium II 500 i szybszy 256 MB RAM szybka karta kompatybilna z Opengl lub DirectX (rekomendowana NVidia GeForce 2) Windows 2000/XP/Linux.

Jak można zauważyć, napisałem że ePSXe można także zainstalować w środowisku Linux. Testowałem go na dystrybucji Slackware 8.1 i powiem szczerze nie spodziewałem się tak dobrych wyników. Krotko mówiąc wersja na Linux'a od wersji na windows nie rożni się niczym nawet tak samo wyglądają. Ale zdaje mi się ze obraz w Linuksie był jeszcze ładniejszy a to pewnie za sprawa sterowników Mesa (otwarta wersja OpenGL).
Jeśli chodzi o dźwięk, to są nieraz małe problemy z odczytem muzyki - chodzi o subkanały których niektóre CD-ROMy nie czytają (na przykład mój). Ale po włożeniu płyty do nagrywarki wszystko było Oki. Jeśli natomiast masz taki CD-ROM jak ja, to możesz zgrać za pomocą CloneCD plik obrazu CD na HDD i z niego uruchomić grę. Jeśli natomiast nie fascynuje cię muza, która się przerywa z powodu braku odczytu subkanałów, a nie chce ci się zgrywać pliku ISO, to możesz za pomocą klawisza F6 wyłączyć muzykę i zostanie sam dźwięk z gry.

W końcu znalazłem to czego szukałem i po raz kolejny sprawdza się stare mądre przysłowie "szukajcie a znajdziecie" - ja znalazłem. Dzięki temu gram na Telewizorze (Moja karta posiada TV-OUT) w Syfon Fither 3 używając pada z Force Feedback jak za dawnych dobrych czasów!
Jeśli jesteś maniakiem PSOne, lub tak jak mi zostały Ci gry z szaraka, to nie masz wyjścia - musisz sobie ściągnąć ePSXe i przypomnieć stare dobre czasy w nowym wydaniu! A skąd ? poniżej podam parę adresów najlepszych stron.

=DroID=

Gdzie warto zajrzeć:

www.epsxe.com - oficjalna strona emulatora
www.epsxe-stuff.of.pl - BIOSy, Plungins, Cheaty, ePSXe_PAK... itd
www.nemnu.com - dobra strona z emulatorami
www.psxfanatics.com - nazwa mówi sama za siebie ;-)

Strona artykułu: [1]        

UID: 1333
Okładka/art:
Tytuł:
PSOne na PC - Czy to jawa czy sen?
Developer: -
Gatunek: -
Data wydania:
EUR:
USA:
JAP:
Poziom trudności:
       

Strony zaprzyjaźnione

- ZOBACZ TUTAJ              
Kana³ RSS
Materiały zawarte w serwisie onlygames.pl są objęte prawem autorskim i nie mogą być w całości
lub we fragmentach kopiowane, powielane oraz rozprowadzanie bez zgody ich autorów!